اینترنت اشیاء در سال 2018 و پیش بینی آینده

اینترنت اشیاء یا همان IoT در حال حاضر شاه کلید بسیاری از شرکت ها برای ورود به عصری جدید است تا به این واسطه روش های فعلی خود را بهینه کرده، همچنین مدل های تازه ای برای فعالیت های تجاری آینده خود ترسیم کنند.

اوضاع اینترنت اشیاء در حال حاضر بسیار خوب است. ترکیب هوش مصنوعی یا همان AI، توانایی های روز افزون ماشین ها در یادگیری و در نهایت سیل اطلاعاتی که توسط سنسور ها سرازیر شده عامل برتری اینترنت اشیاء بر تمام صنایع آینده خواهد بود.

IoT در حال تبدیل به سنگ بنای جنبه دیجیتال فعالیت بسیاری از شرکت هاست تا نه در حال حاضر سیستم هایی بهینه تر داشته باشند، بلکه دروازه های جدیدی به روی تجارت خود باز کنند.

اینترنت اشیاء صنعتی یا IIoT به زودی معرفی خواهد شد تا مهم ترین دشواری های پیش روی صنایع را از بین ببرد و آن هم یکپارچه سازی تمام فرایند تولید در یک مدل اطلاعاتی یکتاست.

سازندگانی که از اینترنت اشیاء استفاده می کنند و به تحلیل داده ها، مدیریت کیفیت، استفاده از سیستم های موبایل و مزایای به کارگیری تحلیل سریع اطلاعات حاصل از سنسور های IoT روی آورده اند شاهد رشد بسیار سریع تری خواهند بود.

در ادامه به بررسی پیش بینی معتبرترین موسسات آماری از حال حاضر و آینده اینترنت اشیاء می پردازیم.

اریکسون پیش بینی کرده که تعداد دستگاه های فعال در اینترنت اشیاء که به ارتباطات موبایل مجهزند با افزایش 30 درصدی تا سال 2023 به 3.5 میلیارد می رسد.

نرخ افزایش پیش بینی شده بیش از 2 برابر افزایش داشته که به رشد بازار چین بر می گردد. شایان ذکر است که 2.2 میلیارد دستگاه از تعداد عنوان شده به بازار آسیای شرقی اختصاص دارد

سال 2019 با نرخ رشد 18 تا 20 درصدی نقطه عطفی در استفاده از دستگاه های اینترنت اشیاء خواهد بود. موسسه DBS Asian Insights بر این باور است که در سال 2030 حدود 1.25 میلیارد دستگاه IoT وجود خواهد داشت، عددی که در سال 2016 به 6.3 میلیون دستگاه می رسید.

این موسسه در گزارش خود از اینترنت اشیاء به نام زیربنای هوش مصنوعی یاد کرده است

اما صاحبان صنایع و تکنولوژی در سال 2022 حدود 1.2 تریلیون دلار در IoT سرمایه گذاری خواهند کرد تا پیش بینی ها از این عدد به اندازه 13.6 درصد افزایش یافته باشد.

لوازم الکترونیکی و شخصی برقی بیشترین سهم از این بازار را به خود اختصاص خواهد داد. صنایع بیمه و پزشکی در رتبه های بعدی قرار دارند

اینترنت اشیاء در سال 2021 شاهد ارزش ترکیبی 520 میلیارد دلار خواهد بود، چیزی بیش از 2 برابر 235 میلیارد دلار در حال حاضر.

این را موسسه Bain اعلام کرده که در آخرین مطالعه خود مشاهده کرده بیش از 60 درصد مشتریانش در سال 2018 به اینترنت اشیاء روی آورده اند، بسیار بیشتر از آمار 40 درصدی در سال 2016.

کارشناسان آمار نیز اعلام کرده اند که بازار جهانی اینترنت اشیاء 37 در سال 2018 با رشدی 37 درصدی نسبت به سال گذشته به ارزشی در حدود 151 میلیارد دلار رسیده است.

Iot Analytics با توجه به رشد خیره کننده صنعت اینترنت اشیاء اعلام کرده که مرتب پیش بینی خود را بازبینی خواهد کرد و انتظار دارد بازار یاد شده تا سال 2025 ارزش 1.567 تریلیون دلاری داشته باشد

موسسه IoT Analytics همچنین انتظار دارد سرمایه گذاری جهانی در سرویس های اینترنت اشیاء با جهشی خیره کننده تنها در سه سال از 119 میلیارد دلار در سال 2020 به 310 میلیارد دلار در سال 2023 برسد و این یعنی 27.04 درصد رشد ترکیبی سالانه.

این موسسه پیش بینی خود را بر اساس 6 بلوک ساختی پایه شامل سخت افزار، اتصالات، پلتفرم کلود، اپلیکیشن های تحلیلی، امنیت سایبری، سرویس های یکپارچگی و 6 تکنولوژی پشتیبان شامل پرینت سه بعدی، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، ربات ها، ماشین های متصل به هم، پهپاد ها و ماشین های خودران اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید: گرازش IoT Analytics از آینده اینترنت اشیاء به تاریخ 14 نوامبر 2018

90 درصد از مدیران ارشد شرکت های فعال در حوزه تکنولوژی، رسانه و ارتباطات بر این باورند که اینترنت اشیاء برای بقا و رشد شرکت های تحت مدیریت آن ها در سال 2018 ضروری بوده است.

54 درصد از این مدیران کاملا مطمئنند که شرکت های تحت مدیریت آن ها به اندازه کافی از اینترنت اشیاء استفاده کرده و به اندازه کافی نتیجه گرفته اند.

بیشتر بخوانید: برنامه شرکت های جهانی برای سرمایه گذاری در اینترنت اشیاء

امنیت، یکپارچی IT/OT و ROI ناواضح در حال حاضر مهم ترین موانع در برابر رشد اینترنت اشیاء هستند.

Bain & Company در تازه ترین آمار خود از مشتریان تجاری خود به این نتیجه رسیده که امنیت مهم ترین دغدغه شرکت ها و صنایع است.

به نظر می رسد قابلیت همکاری در بستر اینترنت اشیاء، امکان دسترسی به اطلاعات در همه جا، میزان ریسک و مشکلات شبکه هنوز هم مهم ترین موانع اشاعه اینترنت اشیاء باشد.

بیشتر بخوانید: کشف پتانسیل های خیره کننده اینترنت اشیاء به نگارش Bain & Company

موسسه KPMG با نظرسنجی از 750 مدیر در حوزه تکنولوژی به این نتیجه رسیده که IoT انقلابی بزرگ در دگرگونی صنایع را تا سه سال آینده رقم خواهد زد.

در این بررسی از اینترنت اشیاء به عنوان بهترین ابزار برای ایجاد یک تغییر اساسی در زندگی و محیط زیست یاد شده است.

بیشتر بخوانید: تغییر دورنمای تکنولوژی

بزرگترین حوزه رقابتی در اینترنت اشیاء را باید زنجیره تامین End-to-End و ایجاد زیرساخت های ارتباطی در اینترنت اشیاء صنعتی دانست.

متخصصان حوزه دیجیتال به شدت در حال سرمایه گذاری برای توسعه سیستم های خودکار تولید صنعتی، Manufacturing Execution System، با استفاده از اینترنت اشیاء صنعتی یا IIoT هستند.

کنترل محیط زندگی، اندازه گیری های هوشمند، مدیریت انبار، مدیریت منابع تجدیدپذیر و افزایش بهره وری سیستم ها در حال حاضر بیشترین توجه در بخش های مختلف اینترنت اشیاء را به خود جلب کرده اند.

تصویر زیر از مطالعات CAPGEMINI برداشت شده که به پتانسیل و زمان بازده حوزه های مختلف اینترنت اشیاء اشاره می کند

امیدواریم با مطالعه اعداد و ارقام اعلام شده به بزرگی و اهمیت اینترنت اشیاء در زندگی آن هم در آینده ای نزدیک پی برده باشید.

با اینکه رشد اینترنت اشیاء در کشور عزیزمان به سرعت سایر نقاط دنیا نیست، اما این فاصله به همت شرکت های دانش بنیان فعال در این زمینه برطرف خواهد شد.

نیلیگو هم افتخار دارد که از سال ها پیش در زمینه اینترنت اشیاء فعال بوده و مهمترین محصولات این حوزه در حال حاضر را تولید کرده است.

لامپ های هوشمند اینترنت اشیاء تنها دروازه ورود به خدمات نیلیگو است. سرویس های یکپارچگی و ارتباط ماشین به ماشین از دیگر خدمات نیلیگو هستند که به زودی چه در کشور عزیزمان و چه در منطقه فراگیر خواهند شد.

بیشتر بخوانید: محصولات اینترنت اشیاء نیلیگو

اهمیت نوع نور در فروشگاهها
حسگر حرکتی چیست؟
فهرست