چرا باید هر چه زودتر یک لامپ هوشمند بخرید؟

لامپ هوشمند یک لامپ LED با قابلیت اتصال به اینترنت، تنظیم، شخصی سازی، زمان بندی و کنترل از راه دور است. لامپ هوشمند به عنوان موفق ترین و پرطرفدارترین ابزار قابل استفاده در خانه هوشمند شناخته شده و سریع ترین رشد را در زمینه اینترنت اشیاء یا IoT به خود اختصاص داده است.

با امکان اتصال به وای فای ، بلوتوث، ZigBee یا هر اتصال بی سیم دیگری در خانه هوشمند، لامپ هوشمند می تواند از طریق اپلیکیشن موبایل یا سایر سیستم های کنترل خانگی و صنعتی کنترل شود. تغییر خروجی نور یا تغییر رنگ تنها بخشی از قابلیت های کنترلی لامپ هوشمند است.

اتصال به اینترنت صاحبان تکنولوژی را قادر ساخته تا ابزار هایی مانند دوربین، میکروفون، بلندگو و انواع حسگر را به لامپ هوشمند اضافه کرده و اطلاعات حاصل از این ورودی ها را پردازش کنند. به این ترتیب با پردازش اطلاعات حاصل می توان محیط را امن تر کرده یا انرژی را بهینه تر مصرف کرد.

بسیاری از لامپ های هوشمند علاوه بر تغییر رنگ نور (در انواع RGB لامپ هوشمند) می توانند روشنایی محیط را هم به شیوه ای هوشمند کنترل کنند

انواع لامپ هوشمند

لامپ های هوشمند معمولا در دو نوع سفید یا رنگارنگ تولید می شوند. نوع رنگارنگ را به نام RGB هم می شناند.

انواع RGB لامپ هوشمند 16 میلیون رنگ از خود ساطع می کنند. با این پالت رنگ هر اتاق یا هر دیوار قابل رنگ آمیزی است.

اما نکته مهم تر را باید تنظیم درست میزان روشنایی نور در محیط های بسته دانست. صبح را با دمای رنگ نور سپیده دم آغاز کنید تا سرشار از انرژی باشید. در طول روز با میزان مناسبی از دمای نور به کار خود ادامه داده برای پایانی ایده آل برای روز آماده شوید.

بیشتر بخوانید: بهترین لامپ های هوشمند

امنیت لامپ هوشمند

لامپ هوشمند می تواند مانند سایر محصولات اینترنت اشیاء هدفی خوب برای حمله سایبری باشد.

برای اطمینان از امنیت لامپ هوشمند بهتر است از اپلیکیشن موبایل به روز استفاده کنید. همچنین لامپ هوشمند را در شبکه ای امن که امکان دسترسی به اطلاعات حساس را نمی دهد امتحان کنید.

بیشتر بخوانید: امنیت اینترنت اشیاء

اپلیکیشن موبایل لامپ هوشمند

با استفاده از اپلیکیشن های لامپ هوشمند می توانید لامپ های هر اتاق یا هر فضا را به صورت گروه در آورده و یک جا کنترل کنید. برای نمونه می توانید آن ها را خاموش یا روشن کرده یا رنگ و میزان روشنایی آن ها را تغییر دهید تا با حس و حال شما متناسب باشد. یک اپلیکیشن موبایل خوب می تواند هر تعداد لامپ را به راحتی کنترل کند.

امکان شخصی سازی لامپ هوشمند به گونه ای زیاد است که می توان هر چیزی مانند روشنایی، رنگ یا میزان سفیدی نور آن را تغییر داد تا فضایی منحصر به فرد ایجاد شود.

برخی اپلیکیشن های موبایل به حالات از پیش تعیین شده مجهزند تا با فشار یک دکمه بتوانید نور طلوع خورشید یک جزیره یا نور شب های شهری مانند لندن را شبیه سازی کنید.

الگوریتم تبدیل تصویر به نور یکی دیگر از قابلیت های لامپ هوشمند است. هر تصویر با این الگوریتم به یک حالت خاص نورپردازی تبدیل می شود.

الگوریتم لامپ رنگ های مرتبط را استخراج کرده و هوشمندانه در کنار هم قرار می دهد. به این ترتیب حالتی از نور خواهید داشت که خاطره ای دوست داشتنی را تداعی می کند

لامپ هوشمند کیفیت خوابیدن و بیدار شدن را دگرگون می کند. همه ما ساعات مطلوب خواب و بیداری خود را می دانیم. پس با وجود قابلیت زمان بندی می توان تنظیم کرد لامپ ها در ساعت مورد نظر خاموش شوند تا برای خواب آماده شویم. همچنین صبح روز بعد با نور آرامش بخش آن ها بیدار خواهیم شد.

به طرزی باور نکردنی لامپ هوشمند می تواند منتظر ورود شما به خانه باشد. چون امکان تشخیص موقعیت مکانی از طریق اپلیکیشن وجود دارد، لامپ ها اندکی پیش از رسیدن شما به خانه روشن خواهند شد. همین اتفاق هنگام خروج برای خاموشی لامپ ها اتفاق می افتد.

روشن و خاموش شدن لامپ ها با توجه به شهری که در آن زندگی می کنید هم قابل انجام است. با دانستن ساعات طلوع و غروب، لامپ به صورت خودکار روشن و خاموش خواهد شد.

حتی برای قرار گذاشتن لازم نیست ساعت تنظیم کنید و به صدای نامطلوبش گوش کنید. لامپ را برای ساعت خاصی تنظیم کنید و با روش شدن آن متوجه شوید وقت رفتن فرا رسیده است

کنترل همه چیز تنها با صدا

هم به میهمان های خود فخر بفروشید و هم وقتی با دست پر به خانه اتاقی تاریک وارید می شوید به دردسر نیفتید. فرقی نمی کند که بخواهید لامپ را خاموش و روشن کنید یا روشنایی آن را تغییر دهید، همه این کار ها با فرمان های صوتی قابل انجام هستند. کافی است لامپ هوشمند خود را با دستیار های صوتی مانند Alexa، Apple Home kit، Google Home یا Microsoft Cortana یکپارچه کنید تا به فرمان های شما پاسخ دهند.

لامپ های هوشمند را برای فیلم، موسیقی یا حتی بازی تنظیم کنید

لامپ ها را با موسیقی یا فیلم تنظیم کنید تا هر افکتی از بازی مورد علاقه خود را به صورت نور در محیط پیاده کنید.

امکانات بدون مرز

نصب و راه اندازی لامپ های هوشمند معمولا بسیار ساده است. به علاوه با وجود اقلام جانبی متنوع در بازار می توانید قابلیت های گسترده ای برای لامپ های هوشمند خود متصور باشید.

امکان یکپارچه شدن با سایر ابزار هوشمند مانند ترموستات، پریز و کلید هوشمند و حتی توسعه نرم افزاری لامپ هوشمند توسط برنامه نویسان وجود دارد

بخریم یا نخریم؟

لامپ های هوشمند فوق العاده ای در بازار وجود دارند که با وجود امکانات گسترده از یک مشکل مشترک رنج می برند: قیمت بالا.

چند برابر بودن قیمت لامپ هوشمند از لامپ LED مهمترین عامل فرار علاقه مندان از خرید لامپ هوشمند است.

برای خرید تنها یک عدد از لامپ هایی مانند Philips Hue باید حدود 50 دلار آمریکا بپردازید. تازه چنین لامپی به دلیل ناتوانی از اتصال به شبکه وای فای بدون ابزار مخصوص خود یعنی Philips Hue Hub کار نمی کند.

بیشتر بخوانید: قیمت لامپ Philips Hue

حتی لامپ هایی مانند Lifx هم با وجود پایین آوردن قیمت نسبتا از چنین مشکلی رنج می برند.

اما خوشبختانه مانند آنچه در مورد موبایل اتفاق افتاد، محصولاتی با قیمت های بسیار نازل تر از بازار های نوظهوری مانند چین و البته کشور خودمان ایران سر بر آروده اند.

برای نمونه می توان به لامپ YeeLight شیاومی اشاره کرد که هم ارزان تر است و هم به هاب نیاز ندارد.

لامپ هوشمند نیلیگو نیز سعی کرده با برطرف کردن ایرادات اساسی لامپ های هوشمند، قیمت لامپ هوشمند را دچار انقلابی اساسی کند.

پروتکل MQTT چیست؟
شاخ و شانه کشیدن لنوو در برابر فیلیپس، آمازون و نست برای تصاحب بازار اینترنت اشیاء
فهرست