لامپ اکتیو Hive

با اینکه Hive با ساخت ترموستات هوشمند پا به عرصه وجود گذاشت اما با ساخت دستگاه ها و حسگر های بیشتر به سرعت تکامل را تجربه کرد. نخست حسگر های حرکتی و قفل هوشمند را عرضه کرد اما اکنون لامپ هوشمند هم به تولیدات هایو افزوده شده تا بتوان نورپردازی خانه را به صورتی مدرن کنترل کرد.
این شرکت به تازگی از لامپ هوشمند فیلیپس Hue هم پشتیبانی می کند. هنوز برای کار با لامپ های Hue به بریج نیاز داریم ولی می توان به وسیله اپلیکیشن Hive تمام لامپ ها را کنترل کرد. خبر خوش تر هم افزوده شدن مدل GU10 به گستره محصولات شرکت Hive است.
در این بررسی به تجربه TrustedReviews اشاره کرده ایم و آنچه در ادامه آمده تجربه کارشناسان این مجله اینترنتی در استفاده از لامپ هایو Active است.

لامپ هوشمند Hive – طراحی و کیفیت ساخت

مانند بسیاری از سیستم های نورپردازی هوشمند، عناصر هوشمند در خود لامپ جا داده شده اند. به این ترتیب وزن لامپ اکتیو اندکی از لامپ های LED ساده بیشتر است و خوشبختانه نیازی به سرپیچ خاص یا ابزار متفاوتی برای نصب آن ندارید
لامپ هایو اکتیو در دید نخست هیچ فرقی با انواع کنونی لامپ LED ندارد و می توانید از میان سرپیچ های سوزنی، رزوه ای و GU10 یکی را انتخاب کنید.
به دلیل سازگاری لامپ اکتیو هایو با سرپیچ های فعلی نصب آن ها به سادگی بیرون آوردن لامپ های کهنه و اتصال لامپ های جدید خواهد بود. تنها چیزی که باید در نصب لامپ اکتیو و البته سایر لامپ های هوشمند مد نظر داشته باشید عدم سازگاری آن ها با Dimmer های ساخته شده توسط سایر شرکت هاست.
سه گزینه رنگ برای خرید لامپ اکتیو Hive پیش روی شماست. ارزان ترین لامپ اکتیو با قابلیت تنظیم نور یا Dimm حدود 19 پوند آب می خورد. این لامپ 9 واتی خروجی نور 806 لومنز دارد و دمای رنگ آن به 2700 کلوین (سفید گرم) می رسد. این مدل را می توان با لامپ سفید Hue مقایسه کرد که 15 پوند هزینه دارد.
گزینه بعدی به قیمت 29 پوند لامپ سفید با نور سرد و گرم با روشنایی برابر مدل اول یعنی لامپ سفید دیم شونده است. تنها تفاوت این است که می توانید دمای رنگ مدل 29 پوندی را از 2700 کلوین (سفید گرم) تا 6500 کلوین (روشنایی روز) تنظیم کنید. این مدل با لامپ Hue White Ambiance فیلیپس با قیمت 24 پوند قابل مقایسه است.
در بالاترین رده به مدل 44 پوندی با امکان تغییر رنگ می رسیم. میزان خروجی روشنایی در این مدل هم مانند سایر مدل هاست اما مصرف برق به 9.5 وات می رسد. در مورد تغییر رنگ نیز همان تنظیمات قبلی از دمای رنگ سفید سرد تا سفید گرم در اختیار شماست، بعلاوه این که می توانید رنگ RGB دلخواه خود را هم انتخاب کنید. قیمت لامپ هایو اکتیو تنها در این مورد با مشابه 50 پوندی فیلیپس یعنی Hue White and Colour Ambiance رقابت می کند.
لامپ GU10 از گزینه دیم شونده با دمای رنگ 2700 کلوین آغاز می شود. قیمت این لامپ هایو 15 پوند است که با وجود بسته های 6 و 10 تایی قیمت پایه بسیار پایین تری برای ورود به دنیای لامپ هوشمند نسبت به لامپ های هوشمند فیلیپس ارایه می کند.
رنگ نور این مدل لامپ ها قابل تغییر نیست ولی مدل دیگری از GU10 می تواند دمای رنگی بین 2700 تا 6500 کلوین ساطع کند. هر کدام از لامپ های یاد شده 19 پوند ارزش دارند و با خرید بسته های 6 یا 10 تایی می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد. این گزینه هم قیمت تمام شده کمتری نسبت به معادل خود در Hue دارد.
تمام لامپ های GU10 خروجی 350 لومنز دارند تا تقریبا با یک لامپ هالوژن 35 واتی قابل مقایسه باشند.

لامپ هایو اکتیو – امکانات، اپلیکیشن و کنترل ها

برای استفاده از لامپ های اکتیو ابتدا به هاب Hive نیاز دارید. اگر سیستم گرمایشی هوشمند یا سایر محصولات هایو را در اختیار داشته باشید، حتما این هاب را خریده اید اما اگر تازه می خواهید به اکوسیستم هایو وارد شوید باید 80 پوند بابت این هاب بپردازید. هاب هایو یک دستگاه ساده است که به راحتی با پورت Ethernet به شبکه اینترنت وصل می شود
هاب پس از تنظیم باید به وسیله اپلیکیشن به لامپ های Active وصل شود. به این ترتیب تمام محصولات Hive در اکوسیستمی یکپارچه در دسترس خواهند بود. اکنون کافی است کلید لامپ ها را در حالت روشن قرار دهید تا لامپ ها به حالت جفت شدن یا Pairing در آمده و برای q شدن آماده شوند. باید گفت لامپ ها با صرف زمانی اندک آماده کار شدند
وقتی لامپ شناخته می شود می توان آن را با اپلیکیشن کنترل کرد. همه لامپ ها کنترل خاموش و روشن دارند. همچنین با یک عقربه می توانید روشنایی لامپ را ابتدا در حالت ویژه 5 درصدی و سپس در گام های 10 درصدی تنظیم کنید.
اگر لامپ سفید سرد و گرم هایو را خریده باشید امکان تنظیم دمای نور هم وجود دارد. خریداران لامپ های رنگی هایو قادر به انتخاب رنگ نیز خواهند بود
نرم افزار به صورت پیش فرض پس از هر تغییر گزینه ذخیره تغییرات را به کاربر نمایش می دهد که اندکی آزار دهنده است.
هایو در به روز رسانی اخیر خود مشکل یاد شده را برطرف و اجرای تنظیمات را بسیار ساده تر کرد است. تغییرات به سرعت اجرا می شوند و بازه روشنایی لامپ از نور بسیار کم تا نوری به اندازه روشن کردن یک اتاق به اندازه کافی گسترده است.
برای کنترل اتوماتیک می توان یک زمان بندی ساده تعریف کرد. به این ترتیب می توان تعریف کرد کدام لامپ در چه زمانی با چه مقدار روشنایی روشن شده و چه زمانی خاموش شود. زمان بندی کاربرد گسترده ای برای روشن کردن راهرو ها و گول زدن دزدان ساده لوح در زمان مسافرت دارد.
بر خلاف مجموعه Hue در حال حاضر کلید هوشمند ویژه ای برای لامپ های اکتیو هایو وجود ندارد. این برای بسیاری از افراد به معنی محدود شدن کنترل لامپ ها به استفاده از موبایل است که اصولا خوشایند نیست
به این ترتیب با ورود به یک اتاق تاریک تازه باید موبایل خود را پیدا کنید. به علاوه چنین سیستمی برای مهمان های شما کاملا غیر قابل استفاده است.
البته گزینه دیگری هم مطرح است. اگر سنسور های هایو را خریده باشید می توانید دستوراتی را در اپلیکیشن برای کنترل لامپ ها توسط حسگر ها تعریف کنید. مثلا امکان استفاده از حسگر های حرکتی برای روشن کردن لامپ ها وجود دارد. روشن شدن خودکار لامپ های سرویس بهداشتی ساده ترین کاربرد این موضوع است
سیستم Samsung SmartThings می تواند هاب و اپلیکیشن Hive را از مدار خارج کند. لامپ های Hive برای برقراری ارتباط از ZigBee استفاده می کنند پس به راحتی با هاب SmartThings یکپارچه می شوند.
تنها مشکل این است که SmartThings نمی تواند نوع دستگاه را به صورت خودکار تشخیص دهد. به همین دلیل باید گزینه ها را در web API تغییر دهید
اپلیکیشن SmartThings رابط کاربری بسیار ساده ای دارد و از مزیت بزرگ دیگری یعنی امکان کنترل لامپ ها با سایر کلید های هوشمند و سنسور های سازگار هم بهره می برد.
پس اگر به دنبال لامپ هایی برای استفاده با SmartThings می گردید، لامپ هوشمند Hive ارزش خرید بالایی دارد.

لامپ هوشمند Hive Active – سازگاری با Philips Hue

در آخرین نسخه اپلیکیشن Hive امکان افزودن لامپ های Philips Hue و سایر لوازم جانبی آن در نظر گرفته شده است. برای این کار کافی است بریج Hue را به نرم افزار معرفی و چند گام ساده را طی کنید.
تمام لامپ های Hue پس از شناسایی بریج شناخته می شوند و امکان کنترل آن ها به شیوه کنترل لامپ های Hive برقرار خواهد شد.
این فرایند هیچ تغییری در تنظیمات انجام شده از قبل در اپلیکیشن ایجاد نمی کند. همچنین با امکان تعریف تایمر ها می توان از سنسور ها برای کنترل لامپ های هایو استفاده کرد.
اگر ترکیبی پر تعداد از انواع لامپ و سنسور داشته باشید، اپلیکیشن Hive از پس آن ها بر خواهد آمد اما باز هم اپلیکیشن Hue در این زمینه بهتر عمل می کند.

لامپ اکتیو Hive – یکپارچگی با IFTTT، آمازون، الکسا و گوگل Home

هایو برای لامپ های اکتیو کانال IFTTT ایجاد کرده است. این ویژگی هیچ امکانی به جز خاموش و روشن کردن لامپ ها فراهم نمی کند. اما به هر حال امکان کنترل لامپ ها از سایر دستگاه ها مثلا موبایل خوشایند است. به این ترتیب می توانید تنظیم کنید وقتی خانه نیستید لامپ ها خاموش شوند یا اگر سنسور های حرکتی جابجایی چیزی را تشخیص دادند لامپ ها روشن شوند
یکپارچگی با الکسای آمازون به مراتب مفید تر است زیرا با فعال کردن فرمان صوتی می تواند کمبود حضور کلید هوشمند را بی اهمیت کند.
با وجود الکسا می توانید لامپ های Hive را خاموش و روشن یا روشنایی آن ها را تنظیم کنید. تمام این کار ها با نرمی و سادگی انجام می شوند.
پشتیبانی از دستیار گوگل هم به امکانات لامپ هوشمند Hive پیوسته است. شیوه های کنترلی آن شبیه به الکساست و امکان تنظیم رنگ و روشنایی لامپ ها یا خاموش و روشن کردن آن ها وجود دارد.

آیا خرید لامپ اکتیو Hive به سود است؟

از نظر قیمتی می توان به جرات گفت خرید لامپ های هوشمند Hive به صرفه تر از Hue فیلیپس است. اگر هاب Hive داشته باشید، قیمت لامپ هایو قطعا بهتر است چون Hue به هاب خود نیاز دارد.
همین طور اگر SmartThings سامسونگ را در اختیار داشته باشید و به دنبال لامپ هوشمند خوش قیمتی می گردید، لامپ هوشمند هایو گزینه ای خوب است. رهایی از صفحات تحت وب و استفاده از اپلیکیشن خوب سامسونگ برای کنترل لامپ های هوشمند کوچکترین چیزی است که نصیب شما خواهد شد.
اما اگر هیچ یک از محصولات دیگر Hive یا SmartThings را نداشته باشید، سری لامپ هوشمند Philips Hue گزینه بهتری به نظر می رسند. نه تنها لامپ های این مجموعه تنوع گسترده تری دارند، بلکه انواع دیگر روشنایی مانند لامپ رشته ای، کلید های هوشمند و سنسور های حرکتی متنوع هم در مجموعه Hue وجود دارد.
به صورت خلاصه می توان لامپ های هوشمند Hive را لامپ های فوق العاده ای دانست که متاسفانه کمبود کلید های هوشمند و امکانات جانبی از ارزش خرید آن ها کاسته است.
لامپ شیاومی Yeelight
لامپ LifX
فهرست