لامپ LifX

لامپ LifX A19 در ابتدا ساز ناکوکی می زند. نور این لامپ که در بازار انگلستان با نام A60 شناخته می شود به اندازه نور لامپ Hue فیلیپس طبیعی نیست. اما اگر به این مشکل عادت کنید در ادامه استفاده از تنوع رنگ های قابل انتخاب در این سری لامپ لایف ایکس راضی بوده و استفاده از آن در کیفیت زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت.

مزایای لامپ LifX A19

  • نصب ساده
  • بازه بسیار گسترده رنگ
  • مصرف پایین انرژی

معایب لامپ LifX A19

  • نور غیر طبیعی
  • ابعاد بزرگ
  • دشواری کنترل رنگ ها
نورپردازی هوشمند بدون شک جذاب ترین و کاربردی ترین بعد خانه های هوشمند حال حاضر است. توانایی خاموش کردن، روشن کردن، کم نور کردن و تغییر رنگ نور لامپ های خانه تنها با یک فرمان صوتی بسیار جذاب به نظر می رسد و خیلی زود به یکی از اجزای جدانشدنی خانه تبدیل خواهد شد.
لایف ایکس با مدل A19 واقعا لامپ قابل توجهی تولید کرده است. لایف ایکس قصد نداشته مانند بزرگترین رقیب خود یعنی Hue فیلیپس ادای لامپ های رشته ای را در بیاورد، بلکه بر عکس، لایف ایکس تلاش کرده با رنگ های متنوع و دوری گرفتن از طراحی کهنه و همیشگی لامپ ها به تصویری از لامپ های آینده نزدیک شود

قیمت لامپ LifX

LifX محصولات خود را به صورت جهانی عرضه کرده است. قیمت لامپ A19 برای خرده فروشی های آمریکا 59.99 دلار تعیین شده و همین لامپ با نام A60 در بریتانیا قیمتی برابر 59.99 پوند دارد. در استرالیا هم باید 89.99 دلار استرالیا برای لامپ LifX بپردازید.
لامپ Lifx بر خلاف لامپ Hue فیلیپس برای کار کردن به هاب نیازی ندارد. پس با اینکه خود لامپ ها از معادل فیلیپس گران ترند قیمت پایه ورود به لایف ایکس اندکی پایین تر در می آید.

طراحی و امکانات

لامپ لایف ایکس A19 / A60 ظاهری شبیه یک لامپ معمولی دارد، فقط پیشرفته تر. این لامپ اندکی برای سرپیچ های معمولی بزرگ است و برخی شیار های رزوه در جای درستی قرار نگرفته اند.
تفاوت لایف ایکس و فیلیپس در شعار هایشان هم پیداست. فیلیپس درباره Hue می گوید که “این یک لامپ معمولی است”. در حالی که لایف ایکس درباره لامپ هوشمند خود اعتقاد دارد که “حتی وقتی خاموش باشد، حتما متوجه می شوید که هوشمند است
قالب پایه لامپ سفید است و خود لامپ شبیه توپ هاکی روی یخ است. درست است که این مجموعه در هر نگاه جلب توجه می کند ولی مگر ما چقدر به لامپ نگاه می کنیم؟
لامپ Lifx در هر دو نوع پیچی و سوزنی عرضه می شود تا با هر سرپیچی سازگار باشد.

نصب و راه اندازی

نصب لامپ لایف ایکس فقط به اندازه وصل کردن لامپ به سرپیچ کار دارد. پس مانند لامپ نانولیف دردسر اتصال به دیوار در انتظار شما نیست.
اما راه اندازی لامپ در نرم افزار موبایل اندکی بیشتر کار می برد. ابتدا باید یک گوشی موبایل برای اتصال به سیگنال وای فای ارسالی توسط لامپ استفاده کنید. این کار لامپ لایف ایکس را به شبکه وای فای خانه شما متصل خواهد کرد.
معمولا نصب اپلیکیشن و راه اندازی لامپ در آن جزء سخت ترین مراحل استفاده از یک لامپ هوشمند است اما در مورد لامپ LifX باید گفت این مرحله جزء ساده ترین مراحل است.
در حالتی که لامپ پیش تر در مکانی دیگر استفاده شده باشد باید آن را ریست کرد. ریست کردن لامپ LifX هم به سادگی پنج بار خاموش و روشن کردن آن به وسیله کلید برق است.
برای کنترل لامپ دو گزینه وجود دارد: کنترل با اپلیکیشن LifX یا کنترل آن با اکوسیستم های third-party مانند Apple HomeKit، Amazon Alexa، Google Assistant یا IFTTT است.

کاربرد

در برخورد با نسخه های اولیه لامپ LifX نخستین چیزی که جلب توجه می کرد روشنایی شدید لامپ و نور کاملا غیر طبیعی آن بود.
اما خوشبختانه اکنون اپلیکیشن LifX بازه گسترده ای از رنگ های قابل انتخاب دارد و خیلی زود خواهید توانست رنگ دلخواه خود را پیدا کنید.
سطح شخصی سازی در نرم افزار به حدی بالاست که ممکن است سردرگم کننده باشد. اما اگر از منشور انتخاب رنگ در نرم افزاری مانند فوتوشاپ استفاده کرده باشید خیلی سریع تر از شیوه انتخاب رنگ سر در خواهید آورد.
در صورتی که تنها به دنبال رنگ سفید باشید، خوشبختانه تنظیمات پیش فرض زیادی برای رنگ سفید وجود دارد
باز هم باید یاد آوری کرد که رنگ نور ساطع شده از لامپ لایف ایکس حتی نسبت به لامپ های رشته ای قدیمی طبیعی نیست. اما وقتی به رنگ آن عادت کنید، لذت بردن از یک لامپ هوشمند خوب به یکی از عادت های زندگی شما تبدیل می شود.
علاوه بر تنالیته رنگ، امکان تنظیم روشنایی هم وجود دارد و میزان حداکثر آن بسیار زیاد است.
پس از یافتن تنظیمات نور مورد علاقه آن را ذخیره کنید تا بار بعدی لازم نباشد تمام مراحل را از آغاز دوباره انجام دهید.
اپلیکیشن LifX بهترین سطح شخصی سازی را در اختیار شما قرار می دهد. با یکپارچه شدن با سایر اکوسیستم ها سطح بالاتری از کنترل بر لامپ ها نیز در اختیار شماست. مثلا می توانید از اپلیکیشن Home اپل برای کنترل لامپ استفاده کنید.

یکپارچه سازی با اکوسیستم ها

چون لامپ Lifx با تمام اکوسیستم ها سازگاری دارد به راحتی می توان حالات از پیش تعریف شده را برایش تعریف کرد. این حالات بسته به سیستم مورد استفاده ممکن است Scene، Routine یا Setup نام داشته باشند.
مثلا می توانید لامپ های Lifx را برای برنامه بیدار شدن از خواب تنظیم کنید. یا یک دستور IFTTT تنظیم کنید تا هر گاه دمای خانه از حدی مجاز افزایش یافت لامپ ها به رنگ سرخ در بیایند.

نتیجه گیری

لامپ Lifx را به راحتی می توان به افرادی توصیه کرد که به آن به چشم جایگزینی قطعی برای تمام لامپ های خانه نگاه نمی کنند.
لامپ بلافاصله پس از ورود به خانه شما به راحتی نصب می شود و نیاز به ابزار های جانبی مانند هاب ندارد، مشکلی که خیلی ها را از خرید لامپ فیلیپس Hue منصرف می کند.
اما از سوی دیگر نور ساطع شده از لامپ LifX چندان طبیعی نیست. در نتیجه با در معرض نوری قرار خواهید گرفت که به آن عادت ندارید. اما پس از عادت کردن تجربه ای خوب در انتظار شماست.
این موضوع در کنار این حقیقت که نور لامپ های Hue فیلیپس به این اندازه قابل شخصی سازی نیست می تواند لامپ LifX را به گزینه ای جذاب تر برای بسیاری از افراد تبدیل کند.
لامپ اکتیو Hive
لامپ فیلیپس hue
فهرست