سرویس یکپارچگی چیست

تعداد دستگاه های هوشمند، اپلیکیشن ها و سرویس هایی که استفاده می کنیم چنان زیاد شده که هر روز تعداد زیادی اعلان و هشدار از آن ها دریافت می کنیم.  چنین حجمی نه تنها سردرگم کننده، بلکه خارج از کنترل است. بدون شک، صنایع و تجارت های کوچک و بزرگ به تناسب بزرگی خود، مشکل یاد شده را بیشتر حس می کنند.

هر روز باید به تعداد زیادی خبر، ایمیل، پیام، خبرنامه و رویداد های شبکه های اجتماعی رسیدگی کنیم.

به این ترتیب، به ابزاری نیاز داریم که از سوی ما واکنش و پاسخ مناسبی از سوی ما به هر یک از موارد یاد شده نشان دهد. چنین چیزی سرویس یکپارچگی نام دارد و به طرز شگفت انگیزی در وقت و هزینه ها صرفه جویی می کند.

برای نمونه، می توان به سادگی تعریف کرد که با دریافت هر ایمیل از یک مخاطب خاص، پیوست های آن به صورت خودکار در یک فولدر از پیش تعیین شده ذخیره شده و نتیجه کار به صورت یک هشدار به ما اطلاع داده شود.

در نمونه ای دیگر، یک فروشگاه اینترنتی را در نظر بگیرید که سفارشی از یک کاربر دریافت کرده که پاسخ خودکار می تواند به صورت فرستادن درخواست به واحد بسته بندی و آماده سازی کالا برای ارسال رخ دهد، بدون این که نیازی به انجام چنین کاری به  صورت دستی باشد.

به بیان دیگر، بدون سرویس یکپارچگی، هر سیستم، فرد، اپلیکیشن یا سرویس باید کار خود را به صورت دستی و به تنهایی انجام دهد که نتیجه ای جز کاهش بهره وری و هدر رفتن منابعی مانند زمان، و پول ندارد، منابعی که می تواند برای کار های مهم تر هزینه شود.

سرویس یکپارچگی بستری فراهم می کند که در آن، اشیاء، اپلیکیشن ها، نرم افزار ها و سرویس ها و دستگاه های مورد استفاده یک شخص یا شرکت تحت قوانینی تعریف شده با هم به صورت یکپارچه کار کنند تا وظیفه یا وظایفی را به صورت خودکار انجام دهند. به عبارت فنی، میتوان بین آنها فرآیندی تعریف کرد که شاید تا قبل از این امکانپذیر نبوده است.

بالا رفتن میزان فروش، افزایش بهره وری و کارایی مجموعه، ساده تر کردن برنامه نویسی و توسعه نرم افزار، کمک به مدیریت منابع انسانی، تحول بازاریابی و حتی ساده کردن تحصیل دانش آموزان و دانشجویان برخی از مهم ترین مزایای به کار گیری سرویس یکپارچگی در اینترنت اشیاء هستند.

هدف از سرویس یکپارچگی چیست

یکپارچگی بین سیستم ها و اشیاء مختلف

پلاگین چیست

یک پلاگین وظیفه پیاده سازی یک عملیات بر روی سیستمی یا شی مشخص میباشد.

پلاگین های تریگری

 این پلاگین ها منتظر رویدادی مشخص میباشند و با وقوع آن اطلاعات آن را به سیستم گزارش میدهند

پلاگین های switch ,iris ,thermo ,gmail  از این نوع میباشند، برای مثال پلاگین switch در حال رصد یک switch میباشد و درصورتیکه کلیکی بر آن اتفاق افتاد به سیستم گزارش میدهد که کدام دکمه(چپ یا راست) روشن یا خاموش شده است.

یا در صورت رسیدن ایمیل جدید پلاگین مربوطه اطلاعات ایمیل جدید شامل (از طرف،موضوع و متن) را به سیستم گزارش میدهد.

پلاگین های اکشنی

این پلاگین ها همیشه از طرف سیستم integration  برای انجام عملیات فراخوانی میشوند

پلاگین های prism,gmail  از این نوع میباشند،برای مثال سیستم به پلاگین prism دستور میدهد رنگ یک  لامپ پریزم مشخص را به رنگ آبی در آورد.یا یک ایمیل با اطلاعات( اکانت مخاطب،موضوع و متن) ارسال کند.

نکته: همان طور که مشاهده کردید پلاگین جیمیل هم بصورت تریگری و هم اکشنی میباشد. بر اساس نیاز میتواند منتظر ایمیل جدید باشد(تریگر) و یا یک ایمیل ارسال کند(اکشن).

فیلد اطلاعاتی چیست

یک فیلد شامل نام، نوع و مقدار میباشد مثلا پلاگین جیمیل هنگام کانفیگ 2 فیلد کانفیگ به شرح ذیل دارد

  1. نام:نام کاربری  نوع:متنی و مقدار: example@gmail.com
  2. نام:کلمه عبور  نوع:متنی و مقدار: 123456

بدین طریق با مقادیر ارایه شده این پلاگین کانفیگ میشود 

هر پلاگین دارای 3 قسمت میباشد

 الف)  فیلدهایی برای کانفیگ پلاگین(برای هر دو نوع پلاگین مشترک میباشد)

ب) فیلدهایی که هنگام تریگر رویداد به بیزینس رول جهت شروع میدهد(مخصوص پلاگین های تریگری)

ج) فیلدهایی که مقدار دهی میشوند برای انجام اکشن مشخص(مخصوص پلاگین های اکشنی)

بیزینس رول (Bossiness Rule) چیست

هر شی یا سیستمی از طریق پلاگین مرتبط و تعریف شده در این سامانه امکان ارتباط با دیگر سامانه ها از طریق پلاگین های آن سامانه ها را خواهد داشت.

برای ایجاد یک BR یک پلاگین که قابلیت تریگر بودن را دارا باشد انتخاب می کنیم در صورتیکه شرطی برای فیلدهای ورودی تریگر داشته باشیم مشخص می کنیم سپس مجموعه هایی از پلاگین های دارای اکشن را انتخاب می کنیم.

مثال: هر زمان پلاگین جیمیل کانفیگ شده برای اکانت مشخص از رسیدن ایمیل جدید (همراه  با اطلاعات فرستنده،موضوع و متن) اطلاع داد در صورتیکه موضوع ایمیل شامل کلمه “پریزم” باشد، BR  اجرا خواهد شد و یک پلاگین پریزم (لامپ RGB) به رنگ کانفیگ شده در می آید و همچنین از طریق پلاگین Notify یک پیام بر روی موبایل ارسال می کند.

آینده

با توسعه این سامانه و ایجاد پلاگین های جدید از سامانه های مورد استفاده در ایران این نرم افزار قابلیت شاهرگ شدن برای تمامی این سامانه ها میشود. این سیستم میتواند در درون یک شرکت استقرار یابد و بصورت ایزوله فقط برای آن شرکت مورد استفاده قرار گیرد. در سطح کشوری با افزایش پلاگین ها میتوان استفاده از این نرم افزار به فرهنگ شخصی یا شرکتی مبدل گردد.

سرویس یکپارچگی نیلیگو

سرویس یکپارچگی نیلیگو سرویسی است فوق العاده برای شرکت ها و افرادی که میخواهند فرآیند کاری خود را یکبار در Cloud تعریف کنند و بارها و بارها از آن استفاده کنند. این سرویس، سرویسی است که همواره توسعه پیدا میکند و هر روز بخشهای جدیدی به آن اضافه خواهد شد. با توسعه این سیستم، شما یکبار یک محصول را خریداری میکنید و هر روز آنرا توسعه میدهید.

با اجرای چند گام ساده می توان به سرویس یکپارچگی نیلیگو پیوست. نخست، دستگاه ها، اپلیکیشن ها و سرویس ها باید به M2M Cloud متصل شوند تا به تبادل اطلاعات با یکدیگر بپردازند. سپس، اطلاعات لازم بر اساس الگو های تعریف شده بین دستگاه ها، اپلیکیشن ها و سرویس ها جابجا می شود.

به دلیل طراحی زیبا و ساده، کاربران سرویس یکپارچگی نیلیگو نیازی به داشتن دانش برنامه نویسی ندارند. دستگاه های هوشمند، اپلیکیشن ها و سرویس های زیادی امکان تعریف در این سرویس دارند و تعداد آن ها نیز مرتبا افزایش می یابد.

رابط کاربری سرویس یکپارچگی نیلیگو طوری طراحی شده که کاربران بدون نیاز به کمک از یک برنامه نویس، به تعریف الگو ها بپردازند. اگر این میزان از سادگی برای شما کافی نیست، بهتر است بدانید که الگو های از پیش تعریف شده بسیار زیادی در این سرویس وجود دارد که برای عمده کابران کافی خواهد بود.

ما در طراحی سرویس یکپارچگی به کسب و کار ها توجه ویژه ای داشته ایم. به همین دلیل، موارد زیادی از جمله پلاگین ها، اسکریپت ها، دیتابیس ها و موارد بسیار زیاد دیگری برای این دسته از مخاطبان در نظر گرفته شده است. همچنین، ما آماده همکاری با تمام کسب و کار ها برای طراحی موارد یا شده به صورت اختصاصی هستیم. به این ترتیب، کسب و کار ها به اختصاص هزینه های گزاف برای راه اندازی این سیستم و اختصاصی سازی آن نیازی نخواهند داشت.

سایر سرویس های یکپارچگی

پس از آشنایی با مفهوم سرویس یکپارچکی و خدمات نیلیگو در این زمینه، در ادامه با سایر سرویس های یکپارچگی آشنا می شویم تا ویژگی های برتر سرویس ما بهتر نمایان شود.

نام سرویس مزایا معایب
ifttt

رابط کاربری ساده و قابل درک

سازگار با تقریبا تمام دستگاه های هوشمند، اپلیکیشن ها و سرویس ها

داشتن اپلیکیشن موبایل

الگو های محدود به دو گام

Zapier

 

سازگار با تقریبا تمام دستگاه های هوشمند، اپلیکیشن ها و سرویس ها

امکان ایجاد الگو های پیچیده با بیش از دو گام

رابط کاربری ساده و قابل درک، حتی برای افراد عادی

 

 

نداشتن الگو های رایگان و نیاز به پرداخت پول پس از سپری شدن دوره آزمایشی

نداشتن اپلیکیشن موبایل

Microsoft flow

 

سازگاری بی نظیر با دستگاه های هوشمند، اپلیکیشن ها و سرویس های مایکروسافت

فراوانی الگو های از پیش تعیین شده

 

محدود به دستگاه های هوشمند، اپلیکیشن ها و سرویس های مایکروسافت

 

Niligo integration

رابط کاربری ساده و قابل درک، حتی برای افراد عادی

امکانات ویژه برای کسب و کار ها

سادگی خصوصی سازی برای هر API و وجود اسکریپت های اختصاصی

امکان ایجاد الگو های پیچیده با گام های نامحدود

نسخه موبایل واکنش گرا و رسپانسیو

فراوانی الگو های از پیش تعیین شده

 

اپلیکیشن موبایل نیلیگو
ارتباط ماشین به ماشین
فهرست