ارتباط ماشین به ماشین چیست؟

ارتباط ماشین به ماشین که عموما از آن با نام Machine to Machine یا M2M یاد می شود، به مدلی از ارتباطات گفته میشود که برای ارتباط میان دستگاه ها اشاره دارد.
برخی دستگاه ها مانند گوشیهای موبایل، ابزار لازم برای برقراری ارتباط با شبکه و با سایر دستگاه ها را در اختیار دارند. اما سایر دستگاه ها برای برقراری چنین ارتباطی باید به ابزار لازم مجهز شوند.
پیشرفت فن آوری و کاهش بهای ابزار یاد شده از جمله سنسور ها و دسترسی گسترده به شبکه وای فای، تعداد کابران ارتباط M2M را به صورت چشمگیری افزایش داده است. به این ترتیب، امروزه نه تنها تجارت ها و کسب و کار ها، بلکه افراد عادی هم مخاطب ارتباط M2M هستند.

اگر بخواهیم نمونه ای ساده در دنیای انسانها را بیان کنیم، میتوانیم از شبکه های اجتماعی مانند Instagram یا WhatsApp یا Telegram و امثالهم نام ببریم که در آنها، هر شخصی مبتواند با یک یا چندین شخص، مستقیما یا بصورت گروهی در ارتباط باشد و تبادل پیام کند. همین اتفاق در دنیای M2M نیز خواهد افتاد و اشیاء قادر خواهند بود با یکدیگر بصورت تکی یا گروهی تبادل پیام و تبادل اطلاعات کنند.

این سرویس، سرویس پایه ای برای سرویس Integration میباشد. در حقیقت این لازمه هر شیء است تا بتواند به دنیای IoT وارد شود.

افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها، کاهش و حتی از بین رفتن خطرات، و جلوگیری از هدر رفتن زمان و صرفه جوئی در وقت و هزینه، برخی از مهم ترین مزایای استفاده از سرویس ارتباط M2M هستند.

سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو

سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو بر اساس پروتکل MQTT بنا نهاده شده که در حال حاضر توسط نام های بزرگی مانند فیسبوک، Amazon و . . .  مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین دستگاه هایی که قرار است در سرویس ارتباط M2M نیلیگو استفاده شوند، باید با چنین پروتکلی سازگار باشند.

نیلیگو بستر لازم برای سرویس M2M را تحت Cloud فراهم کرده است. به این ترتیب، هر شخص یا شرکتی می تواند به جای صرف هزینه گزاف و زمان زیاد برای راه اندازی چنین سیستمی، به تعریف ارتباط لازم بین دستگاه ها در سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو بپردازد.

سرویس یاد شده به کاربر اجازه می دهد برای بررسی و تحلیل، به گزارش عملکرد دستگاه ها دسترسی داشته باشد. افزایش بهره وری و بسیاری ویژگی های دیگر از مزایای دسترسی به اطلاعات عملکرد دستگاه هاست.

کاربران سرویس ارتباط M2M نیلیگو می توانند این سرویس را با اپلیکیشن موبایل نیلیگو یا داشبورد وب که برای همین کار طراحی شده است، در اختیار داشته باشند.

پیوستن به سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو مزایای زیر را به همراه دارد:

  • اتصال امن دستگاه ها به سرور با به کار گیری پروتکل ssl/tls
  • مکانیسم های احراز هویت قابل توسعه
  • مکانیسم کنترل دسترسی قابل توسعه
  • مشاهده و آگاهی از رخدادهای مطلوب
  • تعامل با سایر دستگاه ها از طریق سناریو نویسی یا وب سرویس از طریق سرویس Integration نیلیگو
  • مشاهده گزارش عملکرد اشیا جهت رفتار شناسی و جمع آوری اطلاعات
  • محیط وب ساده و کاربردی
سرویس یکپارچگی
حسگر آیریس
فهرست