ارتباط ماشین به ماشین

ارتباط ماشین به ماشین چیست؟

ارتباط ماشین به ماشین که عموما از آن با نام Machine to Machine یا M2M یاد می شود، به ارتباط میان دستگاه ها اشاره دارد.

برخی دستگاه ها مانند گوشی موبایل، ابزار لازم برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه ها را در اختیار دارند. اما سایر دستگاه ها برای برقراری چنین رابطه ای باید به ابزار لازم مجهز شوند.

پیشرفت فن آوری و کاهش بهای ابزار یاد شده از جمله سنسور ها و دسترسی گسترده به شبکه وای فای تعداد کابران ارتباط ماشین به ماشین را به صورت چشمگیری افزایش داده است. به این ترتیب، امروزه نه تنها تجارت ها و کسب و کار ها، بلکه افراد عادی هم مخاطب ارتباط M2M هستند.

در این سرویس، دستگاه های مختلف با سناریو های گوناگون با هم ارتباط برقرار می کنند تا وظیفه یا مجموعه ای از وظایف را انجام دهند.

افزایش بهره وری، کاهش هزینه ها، کاهش و حتی از بین رفتن خطرات، و جلوگیری از هدر رفتن زمان برخی از مهم ترین مزایای استفاده از سرویس ارتباط ماشین به ماشین هستند.

نمونه ای از کاربرد های ارتباط ماشین به ماشین می تواند در یک گلخانه باشد که دما در بخشی از آن به شدت افزایش یافته و در حال از بین بردن محصولات است. اگر بخش یاد شده در گلخانه به حسگر دما مجهز شده باشد، مشکل تشخیص داده شده و واکنش مناسب نشان داده خواهد شد. این واکنش می تواند بر اساس سناریو های از پیش نوشته شده، شامل هشدار به اپراتور دستگاه خنک کننده، تنظیم خودکار دما یا هر چیز دیگری باشد. به این ترتیب، از ضرر و زیان جلوگیری خواهد شد.

سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو

سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو بر اساس پروتکل MQTT بنا نهاده شده که در حال حاضر توسط نام های بزرگی مانند فیسبوک مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین دستگاه هایی که قرار است در سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو استفاده شوند، باید با چنین پروتکلی سازگار باشند.

نیلیگو بستر لازم برای سرویس M2M را فراهم کرده است. به این ترتیب، هر شخص یا شرکتی می تواند به جای صرف هزینه گزاف و  زمان زیاد برای راه اندازی چنین سیستمی، به تعریف ارتباط لازم بین دستگاه ها در سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو بپردازد.

سرویس یاد شده به کاربر اجازه می دهد برای بررسی و تحلیل، به گزارش عملکرد دستگاه ها دسترسی داشته باشد. افزایش بهره وری و بسیاری ویژگی های دیگر از مزایای دسترسی به اطلاعات عملکرد دستگاه هاست.

کاربران سرویس ارتباط ماشین به ماشین نیلیگو می توانند این سرویس را با اپلیکیشن موبایل نیلیگو یا داشبورد وب کنترل کنند.

سرویس یکپارچگی
حسگر آیریس
فهرست