برای استفاده از اپلیکیشن نیلیگو باید ابتدا آن را نصب کنید. برای این کار به آدرس زیر مراجعه کرده تا آخرین نسخه این اپلیکیشن را دریافت کنید.

اکنون کافی است فرایند نصب اپلیکیشن را ادامه ادامه داده و اپلیکیشن را باز کنید.
حال باید به محیط اپلیکیشن وارد شده باشید و باید دستگاه های هوشمند را جستجو کنید. با توجه به تنظیمات امنیتی iOS و عدم دسترسی به API های گوشی باید مراحل زیر به دقت انجام شود.

برای افزودن دستگاه جدید و تنظیم آن ابتدا از منوی اصلی گزینه Configure New Things را انتخاب کنید. به این ترتیب به صفحه تنظیم دستگاه جدید وارد می شوید.

در این صفحه باید رمز عبور شبکه وای فای را وارد کرده و نام مناسبی برای دستگاه جدید انتخاب کنید. برای نمونه اگر می خواهید از یک لامپ هوشمند نیلیگو در اتاق خواب استفاده کنید، نام bedroom می تواند گزینه مناسبی باشد.
دقت کنید که رمز عبور مودم شما تنها باید دربرگیرنده کاراکترهای A-Z بزرگ یا کوچک و ۰ تا ۹ و علامت ـ باشد. اگر چنین نیست، لطفا پیش از ادامه رمز عبور مودم وای فای خود را تغییر دهید.

گزینه continue را فشار دهید تا روند افزودن دستگاه جدید ادامه پیدا کند.
در این صفحه باید ابتدا به صورت دستی به دستگاه متصل شوید. برای این کار از لیست شبکه های وای فای در دسترس، نام دستگاه مد نظر خود را انتخاب کنید که به صورت پیش فرض با عبارت Niligo_ آغاز شده است.
پس از اتصال موفق به دستگاه باید دکمه بازگشت را فشار دهید تا به محیط اپلیکیشن باز گردید. به یاد داشته باشید اتصال موفق به لامپ در بخش تنظیمات در لیست شبکه های متصل شده نمایش داده می شود.
کمی صبر کنید تا با پیغام افزوده شدن موفق دستگاه به اپلیکیشن مواجه شوید. برای تعریف سایر دستگاه های هوشمند باید مراحل قبل را تکرار کنید.

اکنون می توانید دستگاه را به دلخواه خود کنترل کنید. برای این کار کافی است آیکون یا نماد دستگاه را فشار دهید تا به صفحه کنترل دستگاه هوشمند وارد شوید.
با فشار دادن دکمه See اتصال گوشی از شبکه وای فای قطع شده و موبایل شما به وای فای لامپ وصل می شود. نتیجه کار هم چشمک زدن دستگاه به رنگ های RGB یا همان قرمز، آبی و سبز است.
همچنین لامپ هوشمند به رنگ های قرمز، سبز و آبی چشمک زده و در نهایت به رنگ سفید در خواهد آمد.


 

شما می توانید هر یک از دستگاه های هوشمند را به صورت جداگانه کنترل کرده یا تمام آن ها را با هم کنترل کنید.
هر دستگاه ممکن است نما یا محیط کنترلی مخصوص به خود را داشته باشد. بنابراین با وجود مشترکات کلی، برای کنترل یک کلید هوشمند، حسگر حرکتی یا لامپ هوشمند با گزینه های متفاوتی سر و کار خواهید داشت.
در ادامه به کنترل یک لامپ هوشمند نیلیگو خواهیم پرداخت.
صفحه کنترلر بخش های زیادی دارد. این صفحه را می توان به سه بخش تقسیم کرد که به ترتیب از بالا به پایین به عنوان منوی بالا، بخش های کنترلی و منوی پایینی شناخته می شوند.
در منوی بالایی سه گزینه افزودن به علاقه مندی ها، تایمر و دوربین وجود دارد که بعدا به آن ها پرداخته خواهد شد.
همان طور که از نام بخش کنترلی پیداست برای اعمال تنظیمات مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید رنگ مورد نظر برای لامپ به همراه شدت و دمای آن را تنظیم کنید.
در منو پایینی هم به دستگاه ها و لامپ های افزوده شده به اپلیکیشن دسترسی دارید تا هم به صورت تکی یا هم به صورت گروهی آن ها را کنترل نمایید.


 

سربرگ Wheel

برای کنترل رنگ لامپ می توانید از Wheel یا گردونه رنگ استفاده کنید. لامپ های هوشمند نیلیگو از 16 میلیون رنگ پشتیبانی می کنند که به راحتی از طریق گردونه قابل انتخاب است.
با ضربه زدن روی هر جای گردونه کد رنگ انتخاب شده نمایش داده می شود. برای اعمال رنگ کافی است روی دکمه Enter کلیک کنید.
برای خاموش کردن لامپ هم دکمه جداگانه ای در نظر گرفته شده است.
به یاد داشته باشید حالت اتصال درست لامپ به وای فای به صورت یک علامت سبز رنگ وای فای در کنار دکمه خاموش و روشن نمایش داده می شود.
برای تنظیم شدت نور هم از نوار تنظیم شدت استفاده کنید. قرار دادن شدت روی حداقل معادل خاموش بودن نرم افزاری لامپ تنظیم شده است.


 

سربرگ RGB

سربرگ RGB رنگ های تشکیل دهنده هر رنگ یعنی قرمز، سبز و آبی را به صورت مجزا کنترل می کند. با ترکیب این رنگ ها می توان هر رنگی را ایجاد کرد.
نوار آخر هم برای تنظیم شدت نور در نظر گرفته شده است.


 

سربرگ Kelvin

کلوین واحد اندازه گیری دمای نور است که در اپلیکیشن نیلیگو برای همین کار استفاده می شود.
در این صفحه سه نوار وجود دارد که به ترتیب برای تنظیم رنگ زرد، رنگ سفید و شدت نور استفاده می شوند.


 

سربرگ Settings

در این سربرگ می توانید لامپ را به تنظیمات کارخانه ای بازگردانید، firmware دستگاه را به روز کنید، نام دستگاه را تغییر دهید یا روی آن رمز عبور بگذارید.
بازگشت به تنظیمات کارخانه ای: با انتخاب دکمه Reset لامپ را به تنظیمات کارخانه ای باز خواهید گرداند. برای این کار در پاسخ به پیغام نشان داده شده گزینه Ok را انتخاب کنید یا اگر منصرف شدید No را فشار دهید.
به روز رسانی firmware
تغییر نام دستگاه: برای تغییر نام دستگاه کافی است نام جدید را در فیلد مورد نظر وارد کنید.
تغییر Password: اگر دوست داشته باشید هیچ کس به جز شما به تنظیمات دستگاه هوشمند دسترسی نداشته باشد می توانید آن را با رمز عبور محافظت کنید.این رمز عبور تنها برای کاربرد محلی یا Local قابل استفاده است.
برای تغییر رمز عبور باید ابتدا رمز عبور فعلی را در فیلد اول و رمز عبور جدید را در فیلد دوم وارد کنید.
اگر تا کنون رمز عبوری روی دستگاه هوشمند قرار نداده‌اید باید برای فیلد اول عبارت admin را وارد نمایید که به صورت پیش‌فرض برای تمام دستگاه‌ها تنظیم شده است.


 

اعمال تغییرات به تمام دستگاه ها

برای اعمال هر یک از تغییرات رنگ و شدت به صورت همزمان به تمام لامپ ها می توانید در منو پایینی وضعیت را بر روی All قرار داده، تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید.


 

ذخیره کردن تنظیمات و افزودن به علاقه مندی ها

اگر پس از تنظیم ترکیب رنگ و شدت نور مورد علاقه خود بخواهید برای همیشه به عنوان یکی از گزینه ها از آن استفاده کنید، می توانید این ترکیب را ذخیره کنید.
این کار با رسیدن به ترکیب مورد نظر در هر یک از سربرگ های Wheel، Kelvin یا RGB قابل انجام است.
برای ذخیره کردن تنظیمات کافی است دکمه افزودن به علاقه مندی ها را فشار دهید.
اگر برای اولین بار قصد ذخیره تنظیمات را داشته باشید با پیغام خالی بودن لیست علاقه مندی ها مواجه خواهید شد. برای ذخیره اولین ترکیب دکمه افزودن را فشار دهید.
اکنون ترکیب مورد نظر به لیست افزوده شده و به صورت یک نماد نشان داده می شود.
برای حذف تنظیمات ذخیره شده دکمه حذف را فشار دهید. با این کار یک علامت سطل زباله روی تمام رنگ‌های ذخیره شده نشان داده می شود. اکنون با فشار دادن نماد سطل زباله روی هر یک از رنگ‌ها آن را حذف خواهید کرد.


 

تنظیم رنگ از روی تصاویر

اگر هیچ یک از 16 میلیون رنگ قابل انتخاب در تنظیمات را دقیقا رنگ مورد نظر خود نمی دانید، نگران نباشید چون می توانید رنگ مورد نظر خود را از هر تصویری انتخاب کنید.
مثلا اگر تصویر یک غروب زیبای پاییزی را دوست دارید می توانید اتاق خود را به همین رنگ در آورید.
کافی است علامت دوربین را فشار دهید تا با دو گزینه انتخاب از گالری یا تصویر برداری با دوربین مواجه شوید.
پس یا با دوربین گوشی موبایل خود از آن غروب زیبا عکس بگیرید یا عکس مورد نظر را از گالری انتخاب کنید.
با انتخاب هر یک از گزینه ها باید ابتدا دسترسی های لازمه را به اپلیکیشن بدهید.
پس از باز شدن دوربین از محدوده دلخواه عکس برداری کنید. در نهایت رنگ مورد نظر را از هر یک از بخش های تصویر انتخاب کرده و اعمال کنید. برای انتخاب ریز ترین جزییات رنگ می‌توانید از زوم تصویر استفاده نمایید.


 

اینترنت اشیاء در صنعت
ایجاد ارتباط با Cloud
فهرست