برای استفاده از نسخه اندورید اپلیکیشن موبایل نیلیگو باید ابتدا آن را نصب کنید. تازه ترین نسخه این اپلیکیشن در لینک زیر قابل دریافت است.

دریافت تازه ترین نسخه اپلیکیشن موبایل نیلیگو

اکنون کافی است فرایند نصب اپلیکیشن را مطابق تصاویر زیر ادامه ادامه داده در انتها گزینه Open را انتخاب کنید تا اپلیکیشن باز شود.

حال باید به محیط اپلیکیشن وارد شده باشید و می توانید دستگاه های هوشمند را جستجو کنید. آیکون نیلیگو در وسط صفحه را فشار دهید تا دستگاه‌های جدید و پیکربندی نشده توسط اپلیکیشن پیدا شوند.

توجه داشته باشید که دسترسی های لازم برای اپلیکیشن در نسخه های بالاتر از اندروید 5 پس از نصب آن و در مواقع لازم گرفته می شود. بنابراین باید با چنین پیغام هایی روبرو شده باشید. انتخاب گزینه Allow مجوز لازم برای یافتن دستگاه های جدید را به اپلیکیشن خواهد داد.

دستگاه های یافته شده در پایان جستجو برای شما لیست می شوند. اگر تنها یک دستگاه پیدا شده باشد می توانید با انتخاب گزینه Test وارد صفحه کنترل شده و بدون انجام پیکربندی از آن استفاده کنید.

همچنین با انتخاب گزینه OK به مرحله بعدی برای پیکربندی اشیاء هدایت خواهید شد.

در این صفحه فهرست دستگاه‌های پیکربندی نشده را مشاهده می‌کنید که با نام پیش‌فرض نام گذاری شده اند.

اکنون می توانید گزینه Add را انتخاب کنید تا مراحل افزودن دستگاه جدید آغاز شود، یا دکمه See را فشار دهید تا مطمئن شوید لامپی که قصد تنظیمش را دارید کدام است.

با فشار دادن دکمه See اتصال گوشی از شبکه وای فای قطع شده و موبایل شما به وای فای لامپ وصل می شود. نتیجه کار هم چشمک زدن دستگاه به رنگ های RGB یا همان قرمز، آبی و سبز است.

اما اگر دکمه Add را انتخاب کنید به مراحل افزودن دستگاه جدید وارد خواهید شد.

در اولین گام بهتر است برای دستگاه جدید یک نام مناسب انتخاب کنید.در غیر این صورت با زدن دکمه next کار با نام پیش‌فرض ادامه پیدا خواهد شد.

مثلا اگر می خواهید از یک لامپ هوشمند نیلیگو در اتاق خواب استفاده کنید، نام bedroom می تواند گزینه مناسبی باشد.

در گام بعدی شبکه وای فای مورد نظر را انتخاب کرده و رمز عبور آن را در فیلد Router Password وارد نمایید.

دقت کنید که رمز عبور مودم شما تنها باید دربرگیرنده کاراکترهای A-Z بزرگ یا کوچک و ۰ تا ۹ و علامت ـ باشد. اگر چنین نیست، لطفا پیش از ادامه رمز عبور مودم وای فای خود را تغییر دهید.

با فشردن دکمه Finish اگر تمام مراحل را درست طی کرده باشید، با پیغام زیر مواجه می شوید که به معنی افزوده شدن صحیح دستگاه جدید به فهرست دستگاه هاست.

همچنین لامپ هوشمند به رنگ های قرمز، سبز و آبی چشمک زده و در نهایت به رنگ سفید در خواهد آمد.

با اتمام پیکربندی یک دستگاه دوباره وارد صفحه فهرست دستگاه‌های جدید پیکربندی نشده می‌شوید تا به ترتیب به پیکربندی آن‌ها بپردازید.

با پیکربندی آخرین دستگاه به صفحه اصلی برنامه هدایت خواهید شد.

اگر قصد پیکربندی تمام دستگاه‌ها را ندارید می‌توانید با انتخاب گزینه back به صفحه اصلی برنامه منتقل شوید.

با هدایت به صفحه اصلی برنامه پس از چند ثانیه علامت وای فای به رنگ سبز در گوشه آیکون دستگاه های افزوده شده نمایش داده می شود که به معنی اتصال درست دستگاه به وای فای است.

اکنون می توانید دستگاه را به دلخواه خود کنترل کنید. برای این کار کافی است آیکون یا نماد دستگاه را فشار دهید تا به صفحه کنترل دستگاه هوشمند وارد شوید.

برای استفاده از اپلیکیشن نیلیگو باید ابتدا آن را نصب کنید. برای این کار به آدرس زیر مراجعه کرده تا آخرین نسخه این اپلیکیشن را دریافت کنید.

اکنون کافی است فرایند نصب اپلیکیشن را ادامه ادامه داده و اپلیکیشن را باز کنید.

حال باید به محیط اپلیکیشن وارد شده باشید و باید دستگاه های هوشمند را جستجو کنید. با توجه به تنظیمات امنیتی iOS و عدم دسترسی به API های گوشی باید مراحل زیر به دقت انجام شود.برای افزودن دستگاه جدید و تنظیم آن ابتدا از منوی اصلی گزینه Configure New Things را انتخاب کنید. به این ترتیب به صفحه تنظیم دستگاه جدید وارد می شوید.

در این صفحه باید رمز عبور شبکه وای فای را وارد کرده و نام مناسبی برای دستگاه جدید انتخاب کنید. برای نمونه اگر می خواهید از یک لامپ هوشمند نیلیگو در اتاق خواب استفاده کنید، نام bedroom می تواند گزینه مناسبی باشد.

دقت کنید که رمز عبور مودم شما تنها باید دربرگیرنده کاراکترهای A-Z بزرگ یا کوچک و ۰ تا ۹ و علامت ـ باشد. اگر چنین نیست، لطفا پیش از ادامه رمز عبور مودم وای فای خود را تغییر دهید.

گزینه continue را فشار دهید تا روند افزودن دستگاه جدید ادامه پیدا کند.

در این صفحه باید ابتدا به صورت دستی به دستگاه متصل شوید. برای این کار از لیست شبکه های وای فای در دسترس، نام دستگاه مد نظر خود را انتخاب کنید که به صورت پیش فرض با عبارت Niligo_ آغاز شده است.

پس از اتصال موفق به دستگاه باید دکمه بازگشت را فشار دهید تا به محیط اپلیکیشن باز گردید. به یاد داشته باشید اتصال موفق به لامپ در بخش تنظیمات در لیست شبکه های متصل شده نمایش داده می شود.

کمی صبر کنید تا با پیغام افزوده شدن موفق دستگاه به اپلیکیشن مواجه شوید. برای تعریف سایر دستگاه های هوشمند باید مراحل قبل را تکرار کنید.

اکنون می توانید دستگاه را به دلخواه خود کنترل کنید. برای این کار کافی است آیکون یا نماد دستگاه را فشار دهید تا به صفحه کنترل دستگاه هوشمند وارد شوید.

با فشار دادن دکمه See اتصال گوشی از شبکه وای فای قطع شده و موبایل شما به وای فای لامپ وصل می شود. نتیجه کار هم چشمک زدن دستگاه به رنگ های RGB یا همان قرمز، آبی و سبز است.

همچنین لامپ هوشمند به رنگ های قرمز، سبز و آبی چشمک زده و در نهایت به رنگ سفید در خواهد آمد.

شما می توانید هر یک از دستگاه های هوشمند را به صورت جداگانه کنترل کرده یا تمام آن ها را با هم کنترل کنید.

هر دستگاه ممکن است نما یا محیط کنترلی مخصوص به خود را داشته باشد. بنابراین با وجود مشترکات کلی، برای کنترل یک کلید هوشمند، حسگر حرکتی یا لامپ هوشمند با گزینه های متفاوتی سر و کار خواهید داشت.

در ادامه به کنترل یک لامپ هوشمند نیلیگو خواهیم پرداخت.

صفحه کنترلر بخش های زیادی دارد. این صفحه را می توان به سه بخش تقسیم کرد که به ترتیب از بالا به پایین به عنوان منوی بالا، بخش های کنترلی و منوی پایینی شناخته می شوند.

در منوی بالایی سه گزینه افزودن به علاقه مندی ها، تایمر و دوربین وجود دارد که بعدا به آن ها پرداخته خواهد شد.

همان طور که از نام بخش کنترلی پیداست برای اعمال تنظیمات مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید رنگ مورد نظر برای لامپ به همراه شدت و دمای آن را تنظیم کنید.

در منو پایینی هم به دستگاه ها و لامپ های افزوده شده به اپلیکیشن دسترسی دارید تا هم به صورت تکی یا هم به صورت گروهی آن ها را کنترل نمایید.

سربرگ Wheel

برای کنترل رنگ لامپ می توانید از Wheel یا گردونه رنگ استفاده کنید. لامپ های هوشمند نیلیگو از 16 میلیون رنگ پشتیبانی می کنند که به راحتی از طریق گردونه قابل انتخاب است.

با ضربه زدن روی هر جای گردونه کد رنگ انتخاب شده نمایش داده می شود. برای اعمال رنگ کافی است روی دکمه Enter کلیک کنید.

برای خاموش کردن لامپ هم دکمه جداگانه ای در نظر گرفته شده است.

به یاد داشته باشید حالت اتصال درست لامپ به وای فای به صورت یک علامت سبز رنگ وای فای در کنار دکمه خاموش و روشن نمایش داده می شود.

برای تنظیم شدت نور هم از نوار تنظیم شدت استفاده کنید. قرار دادن شدت روی حداقل معادل خاموش بودن نرم افزاری لامپ تنظیم شده است.

سربرگ RGB

سربرگ RGB رنگ های تشکیل دهنده هر رنگ یعنی قرمز، سبز و آبی را به صورت مجزا کنترل می کند. با ترکیب این رنگ ها می توان هر رنگی را ایجاد کرد.

نوار آخر هم برای تنظیم شدت نور در نظر گرفته شده است.

سربرگ Kelvin

کلوین واحد اندازه گیری دمای نور است که در اپلیکیشن نیلیگو برای همین کار استفاده می شود.

در این صفحه سه نوار وجود دارد که به ترتیب برای تنظیم رنگ زرد، رنگ سفید و شدت نور استفاده می شوند.

سربرگ Settings

در این سربرگ می توانید لامپ را به تنظیمات کارخانه ای بازگردانید، firmware دستگاه را به روز کنید، نام دستگاه را تغییر دهید یا روی آن رمز عبور بگذارید.

  • بازگشت به تنظیمات کارخانه ای: با انتخاب دکمه Reset لامپ را به تنظیمات کارخانه ای باز خواهید گرداند. برای این کار در پاسخ به پیغام نشان داده شده گزینه Ok را انتخاب کنید یا اگر منصرف شدید No را فشار دهید.

  • به روز رسانی firmware
  • تغییر نام دستگاه: برای تغییر نام دستگاه کافی است نام جدید را در فیلد مورد نظر وارد کنید.

  • تغییر Password: اگر دوست داشته باشید هیچ کس به جز شما به تنظیمات دستگاه هوشمند دسترسی نداشته باشد می توانید آن را با رمز عبور محافظت کنید.این رمز عبور تنها برای کاربرد محلی یا Local قابل استفاده است.

برای تغییر رمز عبور باید ابتدا رمز عبور فعلی را در فیلد اول و رمز عبور جدید را در فیلد دوم وارد کنید.

اگر تا کنون رمز عبوری روی دستگاه هوشمند قرار نداده‌اید باید برای فیلد اول عبارت admin را وارد نمایید که به صورت پیش‌فرض برای تمام دستگاه‌ها تنظیم شده است.

اعمال تغییرات به تمام دستگاه ها

برای اعمال هر یک از تغییرات رنگ و شدت به صورت همزمان به تمام لامپ ها می توانید در منو پایینی وضعیت را بر روی All قرار داده، تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید.

ذخیره کردن تنظیمات و افزودن به علاقه مندی ها

اگر پس از تنظیم ترکیب رنگ و شدت نور مورد علاقه خود بخواهید برای همیشه به عنوان یکی از گزینه ها از آن استفاده کنید، می توانید این ترکیب را ذخیره کنید.

این کار با رسیدن به ترکیب مورد نظر در هر یک از سربرگ های Wheel، Kelvin یا RGB قابل انجام است.

برای ذخیره کردن تنظیمات کافی است دکمه افزودن به علاقه مندی ها را فشار دهید.

اگر برای اولین بار قصد ذخیره تنظیمات را داشته باشید با پیغام خالی بودن لیست علاقه مندی ها مواجه خواهید شد. برای ذخیره اولین ترکیب دکمه افزودن را فشار دهید.

اکنون ترکیب مورد نظر به لیست افزوده شده و به صورت یک نماد نشان داده می شود.

برای حذف تنظیمات ذخیره شده دکمه حذف را فشار دهید. با این کار یک علامت سطل زباله روی تمام رنگ‌های ذخیره شده نشان داده می شود. اکنون با فشار دادن نماد سطل زباله روی هر یک از رنگ‌ها آن را حذف خواهید کرد. 

تنظیم تایمر

این ویژگی به زودی به اپلیکیشن افزوده خواهد شد.

تنظیم رنگ از روی تصاویر

اگر هیچ یک از 16 میلیون رنگ قابل انتخاب در تنظیمات را دقیقا رنگ مورد نظر خود نمی دانید، نگران نباشید چون می توانید رنگ مورد نظر خود را از هر تصویری انتخاب کنید.

مثلا اگر تصویر یک غروب زیبای پاییزی را دوست دارید می توانید اتاق خود را به همین رنگ در آورید.

کافی است علامت دوربین را فشار دهید تا با دو گزینه انتخاب از گالری یا تصویر برداری با دوربین مواجه شوید.

پس یا با دوربین گوشی موبایل خود از آن غروب زیبا عکس بگیرید یا عکس مورد نظر را از گالری انتخاب کنید.

با انتخاب هر یک از گزینه ها باید ابتدا دسترسی های لازمه را به اپلیکیشن بدهید.

پس از باز شدن دوربین از محدوده دلخواه عکس برداری کنید. در نهایت رنگ مورد نظر را از هر یک از بخش های تصویر انتخاب کرده و اعمال کنید. برای انتخاب ریز ترین جزییات رنگ می‌توانید از زوم تصویر استفاده نمایید.

در این بخش به بررسی Cloud یا امکانات فضای ابری اپلیکیشن می پردازیم که برای سادگی کار از این به بعد آن را کلود می نامیم.

افزایش ایمنی، امکان کنترل دستگاه های هوشمند به صورت غیر محلی و از راه دور، تحلیل داده های ذخیره شده دستگاه ها برای تحلیل و ارایه خدمات متنوع مفید و در نهایت به اشتراک گذاری اطلاعات دستگاه ها و شیوه کنترل آن ها از مزایای کلود هستند که در ادامه به صورت کامل توضیح داده می شوند.

بخش Add Account

ثبت نام یا رجیستری لازمه تعامل با سرور های کلود است پس پیش از هر چیز به این موضوع می پردازیم.

با افزودن حساب کاربری به اپلیکیشن می توانید اعلان های مهمی که از طرف نیلیگو صادر می شود را دریافت کنید. به این ترتیب همواره از تخفیف ها یا اخبار مهم باخبر خواهید بود.

به یاد داشته باشید این ویژگی تاثیر اندکی بر افزایش میزان مصرف باتری موبایل یا تبلت خواهد داشت. در صورت عدم نیاز به اتصال گوشی به کلود کافی است روی عکس پروفایل در بالای منوی کشویی کلیک کرده و در صفحه بعد سوییچ اکانت را در حالت غیر فعال یا Disconnect قرار دهید.

به این ترتیب اعلان ها از سرور به گوشی شما ارسال نخواهد شد اما کماکان قادر به کنترل دستگاه ها از راه دور خواهید بود.

برای ثبت نام ابتدا از منوی کشویی و زیر عنوان Cloud گزینه Add Account را انتخاب کنید.

این کار از دو شیوه ارسال SMS یا حساب کاربری گوگل قابل انجام است.

پس از ثبت نام نماد حضور شما در اپلیکیشن در بالای منوی کشویی نمایش داده خواهد شد. اگر از طریق اکانت گوگل ثبت نام کرده باشید، تصویر تعریف شده در اکانت گوگل نمایش داده می شود. بدیهی است که این ویژگی در حالت استفاده از SMS موجود نیست. 

ثبت نام از طریق SMS

گزینه SMS را فشار دهید. دسترسی لازم را به اپلیکیشن داده سپس شماره موبایل خود را در کادر وارد نمایید.

به یاد داشته باشید برای وارد کردن شماره موبایل نیازی به وارد کردن صفر ابتدایی ندارید.

کد پیش شماره به صورت پیش فرض برای ایران تنظیم شده و اگر قصد استفاده از شماره موبایل کشور دیگری دارید باید آن را انتخاب کنید. برای این کار عبارت Iran را لمس کنید تا لیست تمام کشور ها باز شود.

در این لیست هم می توانید با اسکرول کردن به کشور مورد نظر برسید و هم آن را در قسمت بالایی در کنار علامت ذره بین جستجو کنید.

تعداد کاراکتر های لازمه برای شماره تلفن به صورت تعدادی ضربدر نشان داده شده و اگر کاراکتر هایی کمتر یا بیشتر از مقدار لازم وارد کنید با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

در نهایت با زدن دکمه Send Phone Number کد لازم برای ثبت نام برای شماره وارد شده SMS می شود.

در صورتی که پس از 60 ثانیه کد را دریافت نکردید دکمه Resend را فشار دهید.

ثبت نام با حساب کاربری گوگل

در حال حاضر تنها می توان از حساب کاربری گوگل برای ثبت نام در اپلیکیشن نیلیگو استفاده کرد. به زودی امکان رجیستری با سایر اکانت ها نیز به امکانات اپلیکیشن افزوده خواهد شد.

برای ثبت نام با اکانت گوگل دکمه Google را لمس کرده و دسترسی لازم را برای اپلیکیشن تایید کنید. اکنون از بین اکانت های گوگل لیست شده که در حقیقت در آن ها log in هستید اکانت مورد نظر را انتخاب کنید.

اگر تا کنون حساب کاربری گوگل خود را در موبایل یا تبلت وارد نکرده اید می توانید از طریق گزینه Use another account برای این کار اقدام کنید.

پس از چند ثانیه پیام موفقیت یا عدم موفقیت ثبت نام کاربر به شما نمایش داده خواهد شد.

فعال سازی کلود

اکنون نوبت به فعال سازی کلود رسیده که امکان کنترل دستگاه از راه دور را فراهم می کند.

گزینه Enable Cloud در منوی کشویی را لمس کنید تا روند کار آغاز شود.

اکنون لیست دستگاه های تنظیم شده در اپلیکیشن را می بینید. برای اتصال یک دستگاه به کلود کافی است کلید فعال سازی را لمس کنید.

به یاد داشته باشید اولین کسی که یک دستگاه را به سرور متصل می کند مالک آن دستگاه شناخته می شود. در صورتی که این مالک روی دستگاه یاد شده رمز عبور گذاشته باشد، سایر کاربران برای اتصال آن دستگاه به سرور یا قطع اتصال باید رمز عبور را در اخیتار داشته باشند. در حالتی که شما رمز عبور دستگاه را در اخیتار نداشته باشید یا در صورت در اختیار داشتن رمز عبور فرد دیگری این عملیات را قبل از شما انجام داده باشد، پیام عدم مالکیت شما بر دستگاه مورد نظر به شما هشدار داده می شود.

دستگاه به محض اتصال به سرور چشمک می زند و با پیغام اتصال موفق دستگاه به سرور مواجه می شوید.

طبیعی است برای قطع اتصال دستگاه از سرور باید سوییچ اتصال را به سمت دیگر هدایت کنید. پس از این کار هم با پیغام قطع موفقیت آمیز اتصال روبرو خواهید شد.

اعطای کنترل

با Access Control می توانید دیگران را در کنترل دستگاه های هوشمند شریک کنید. این کار می تواند از طریق وارد کردن شماره تماس یا ایمیل فرد مورد نظر انجام شود.

در صورتی که شماره تلفن یا ایمیل وارد شده در سرور ثبت نشده باشد پیغام خطایی به شما نمایش داده می شود. بنابراین فرد مورد نظر باید عملیات ثبت نام را انجام داده باشد.

شما می توانید هر دسترسی را با حدودی مشخص اعطا کنید. بنابراین کاربران دیگر می توانند یا تنها وضعیت دستگاه را مشاهده کنند یا علاوه بر این به کنترل آن هم بپردازند.

تهیه فایل های پشتیبان

با تهیه فایل های پشتیبان می توانید مطمئن باشید که هرگز تنظیمات انجام شده را از دست نخواهید داد. بنابراین با ریست کردن گوشی یا حتی تعویض آن می توانید آخرین تنظیمات اعمال شده را فراخوانی کنید.

همچنین با اشتراک گذاری تنظیماتی مانند فولدربندی یا گروه بندی دستگاه ها با سایر کاربران نیازی نیست آن ها نیز یک بار تنظیمات را از ابتدا انجام دهند.

برای این منظور از طریق منوی کشویی وارد قسمت Backup شوید.

پس از تهیه فایل پشتیبان یا بک آپ با پیغام موفقیت آمیز بودن آن مواجه خواهید شد.

برای فراخوانی تنظیمات هم از دکمه مربوطه با عبارت Restore استفاده کنید. آخرین تنظیمات ذخیره شده بر روی کلود دوباره اعمال می شود و موفقیت آمیز بودن عملیات هم به صورت پیغام نمایش داده خواهد شد.

برای به اشتراک گذاشتن تنظیمات دکمه Share را فشار دهید. با این کار یک کد صادر می شود که باید آن را در گوشی کاربر دیگری که قصد به اشتراک گذاری با وی را دارید وارد شود.

برای این کار کافی است دکمه Receive را در گوشی مقصد فشار داده و کد را وارد کنید.

گزارش گیری

شما می توانید گزارش عملکرد دستگاه های متصل به سرور را مشاهده کنید. تاریخچه عملیات تمام کاربران در این گزارش در دسترس است.

به یاد داشته باشید هر کسی تنها به گزارش عملکرد دستگاه های تحت مالکیت خود دسترسی دارد.

از طریق منو به گزینه Server Report وارد شوید.

اپلیکیشن با این کار به شما یک کد خواهد داد. این کد را برای گوشی موبایل فرد مورد نظر برای اعطای کنترل ارسال کنید تا در موبایل خود وارد کند.

اکنون کافی است فرد مورد نظر دکمه Receive را در اپلیکیشن فشار داده و کد دریافتی را وارد نماید. این تمام کاری بود که باید برای اعطای کنترل انجام می شد.

راه اندازی در اندروید

برای استفاده از نسخه اندورید اپلیکیشن موبایل نیلیگو باید ابتدا آن را نصب کنید. تازه ترین نسخه این اپلیکیشن در لینک زیر قابل دریافت است.

دریافت تازه ترین نسخه اپلیکیشن موبایل نیلیگو

اکنون کافی است فرایند نصب اپلیکیشن را مطابق تصاویر زیر ادامه ادامه داده در انتها گزینه Open را انتخاب کنید تا اپلیکیشن باز شود.

حال باید به محیط اپلیکیشن وارد شده باشید و می توانید دستگاه های هوشمند را جستجو کنید. آیکون نیلیگو در وسط صفحه را فشار دهید تا دستگاه‌های جدید و پیکربندی نشده توسط اپلیکیشن پیدا شوند.

توجه داشته باشید که دسترسی های لازم برای اپلیکیشن در نسخه های بالاتر از اندروید 5 پس از نصب آن و در مواقع لازم گرفته می شود. بنابراین باید با چنین پیغام هایی روبرو شده باشید. انتخاب گزینه Allow مجوز لازم برای یافتن دستگاه های جدید را به اپلیکیشن خواهد داد.

دستگاه های یافته شده در پایان جستجو برای شما لیست می شوند. اگر تنها یک دستگاه پیدا شده باشد می توانید با انتخاب گزینه Test وارد صفحه کنترل شده و بدون انجام پیکربندی از آن استفاده کنید.

همچنین با انتخاب گزینه OK به مرحله بعدی برای پیکربندی اشیاء هدایت خواهید شد.

در این صفحه فهرست دستگاه‌های پیکربندی نشده را مشاهده می‌کنید که با نام پیش‌فرض نام گذاری شده اند.

اکنون می توانید گزینه Add را انتخاب کنید تا مراحل افزودن دستگاه جدید آغاز شود، یا دکمه See را فشار دهید تا مطمئن شوید لامپی که قصد تنظیمش را دارید کدام است.

با فشار دادن دکمه See اتصال گوشی از شبکه وای فای قطع شده و موبایل شما به وای فای لامپ وصل می شود. نتیجه کار هم چشمک زدن دستگاه به رنگ های RGB یا همان قرمز، آبی و سبز است.

اما اگر دکمه Add را انتخاب کنید به مراحل افزودن دستگاه جدید وارد خواهید شد.

در اولین گام بهتر است برای دستگاه جدید یک نام مناسب انتخاب کنید.در غیر این صورت با زدن دکمه next کار با نام پیش‌فرض ادامه پیدا خواهد شد.

مثلا اگر می خواهید از یک لامپ هوشمند نیلیگو در اتاق خواب استفاده کنید، نام bedroom می تواند گزینه مناسبی باشد.

در گام بعدی شبکه وای فای مورد نظر را انتخاب کرده و رمز عبور آن را در فیلد Router Password وارد نمایید.

دقت کنید که رمز عبور مودم شما تنها باید دربرگیرنده کاراکترهای A-Z بزرگ یا کوچک و ۰ تا ۹ و علامت ـ باشد. اگر چنین نیست، لطفا پیش از ادامه رمز عبور مودم وای فای خود را تغییر دهید.

با فشردن دکمه Finish اگر تمام مراحل را درست طی کرده باشید، با پیغام زیر مواجه می شوید که به معنی افزوده شدن صحیح دستگاه جدید به فهرست دستگاه هاست.

همچنین لامپ هوشمند به رنگ های قرمز، سبز و آبی چشمک زده و در نهایت به رنگ سفید در خواهد آمد.

با اتمام پیکربندی یک دستگاه دوباره وارد صفحه فهرست دستگاه‌های جدید پیکربندی نشده می‌شوید تا به ترتیب به پیکربندی آن‌ها بپردازید.

با پیکربندی آخرین دستگاه به صفحه اصلی برنامه هدایت خواهید شد.

اگر قصد پیکربندی تمام دستگاه‌ها را ندارید می‌توانید با انتخاب گزینه back به صفحه اصلی برنامه منتقل شوید.

با هدایت به صفحه اصلی برنامه پس از چند ثانیه علامت وای فای به رنگ سبز در گوشه آیکون دستگاه های افزوده شده نمایش داده می شود که به معنی اتصال درست دستگاه به وای فای است.

اکنون می توانید دستگاه را به دلخواه خود کنترل کنید. برای این کار کافی است آیکون یا نماد دستگاه را فشار دهید تا به صفحه کنترل دستگاه هوشمند وارد شوید.

راه اندازی در iOS

برای استفاده از اپلیکیشن نیلیگو باید ابتدا آن را نصب کنید. برای این کار به آدرس زیر مراجعه کرده تا آخرین نسخه این اپلیکیشن را دریافت کنید.

اکنون کافی است فرایند نصب اپلیکیشن را ادامه ادامه داده و اپلیکیشن را باز کنید.

حال باید به محیط اپلیکیشن وارد شده باشید و باید دستگاه های هوشمند را جستجو کنید. با توجه به تنظیمات امنیتی iOS و عدم دسترسی به API های گوشی باید مراحل زیر به دقت انجام شود.برای افزودن دستگاه جدید و تنظیم آن ابتدا از منوی اصلی گزینه Configure New Things را انتخاب کنید. به این ترتیب به صفحه تنظیم دستگاه جدید وارد می شوید.

در این صفحه باید رمز عبور شبکه وای فای را وارد کرده و نام مناسبی برای دستگاه جدید انتخاب کنید. برای نمونه اگر می خواهید از یک لامپ هوشمند نیلیگو در اتاق خواب استفاده کنید، نام bedroom می تواند گزینه مناسبی باشد.

دقت کنید که رمز عبور مودم شما تنها باید دربرگیرنده کاراکترهای A-Z بزرگ یا کوچک و ۰ تا ۹ و علامت ـ باشد. اگر چنین نیست، لطفا پیش از ادامه رمز عبور مودم وای فای خود را تغییر دهید.

گزینه continue را فشار دهید تا روند افزودن دستگاه جدید ادامه پیدا کند.

در این صفحه باید ابتدا به صورت دستی به دستگاه متصل شوید. برای این کار از لیست شبکه های وای فای در دسترس، نام دستگاه مد نظر خود را انتخاب کنید که به صورت پیش فرض با عبارت Niligo_ آغاز شده است.

پس از اتصال موفق به دستگاه باید دکمه بازگشت را فشار دهید تا به محیط اپلیکیشن باز گردید. به یاد داشته باشید اتصال موفق به لامپ در بخش تنظیمات در لیست شبکه های متصل شده نمایش داده می شود.

کمی صبر کنید تا با پیغام افزوده شدن موفق دستگاه به اپلیکیشن مواجه شوید. برای تعریف سایر دستگاه های هوشمند باید مراحل قبل را تکرار کنید.

اکنون می توانید دستگاه را به دلخواه خود کنترل کنید. برای این کار کافی است آیکون یا نماد دستگاه را فشار دهید تا به صفحه کنترل دستگاه هوشمند وارد شوید.

با فشار دادن دکمه See اتصال گوشی از شبکه وای فای قطع شده و موبایل شما به وای فای لامپ وصل می شود. نتیجه کار هم چشمک زدن دستگاه به رنگ های RGB یا همان قرمز، آبی و سبز است.

همچنین لامپ هوشمند به رنگ های قرمز، سبز و آبی چشمک زده و در نهایت به رنگ سفید در خواهد آمد.

تنظیمات

شما می توانید هر یک از دستگاه های هوشمند را به صورت جداگانه کنترل کرده یا تمام آن ها را با هم کنترل کنید.

هر دستگاه ممکن است نما یا محیط کنترلی مخصوص به خود را داشته باشد. بنابراین با وجود مشترکات کلی، برای کنترل یک کلید هوشمند، حسگر حرکتی یا لامپ هوشمند با گزینه های متفاوتی سر و کار خواهید داشت.

در ادامه به کنترل یک لامپ هوشمند نیلیگو خواهیم پرداخت.

صفحه کنترلر بخش های زیادی دارد. این صفحه را می توان به سه بخش تقسیم کرد که به ترتیب از بالا به پایین به عنوان منوی بالا، بخش های کنترلی و منوی پایینی شناخته می شوند.

در منوی بالایی سه گزینه افزودن به علاقه مندی ها، تایمر و دوربین وجود دارد که بعدا به آن ها پرداخته خواهد شد.

همان طور که از نام بخش کنترلی پیداست برای اعمال تنظیمات مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید رنگ مورد نظر برای لامپ به همراه شدت و دمای آن را تنظیم کنید.

در منو پایینی هم به دستگاه ها و لامپ های افزوده شده به اپلیکیشن دسترسی دارید تا هم به صورت تکی یا هم به صورت گروهی آن ها را کنترل نمایید.

سربرگ Wheel

برای کنترل رنگ لامپ می توانید از Wheel یا گردونه رنگ استفاده کنید. لامپ های هوشمند نیلیگو از 16 میلیون رنگ پشتیبانی می کنند که به راحتی از طریق گردونه قابل انتخاب است.

با ضربه زدن روی هر جای گردونه کد رنگ انتخاب شده نمایش داده می شود. برای اعمال رنگ کافی است روی دکمه Enter کلیک کنید.

برای خاموش کردن لامپ هم دکمه جداگانه ای در نظر گرفته شده است.

به یاد داشته باشید حالت اتصال درست لامپ به وای فای به صورت یک علامت سبز رنگ وای فای در کنار دکمه خاموش و روشن نمایش داده می شود.

برای تنظیم شدت نور هم از نوار تنظیم شدت استفاده کنید. قرار دادن شدت روی حداقل معادل خاموش بودن نرم افزاری لامپ تنظیم شده است.

سربرگ RGB

سربرگ RGB رنگ های تشکیل دهنده هر رنگ یعنی قرمز، سبز و آبی را به صورت مجزا کنترل می کند. با ترکیب این رنگ ها می توان هر رنگی را ایجاد کرد.

نوار آخر هم برای تنظیم شدت نور در نظر گرفته شده است.

سربرگ Kelvin

کلوین واحد اندازه گیری دمای نور است که در اپلیکیشن نیلیگو برای همین کار استفاده می شود.

در این صفحه سه نوار وجود دارد که به ترتیب برای تنظیم رنگ زرد، رنگ سفید و شدت نور استفاده می شوند.

سربرگ Settings

در این سربرگ می توانید لامپ را به تنظیمات کارخانه ای بازگردانید، firmware دستگاه را به روز کنید، نام دستگاه را تغییر دهید یا روی آن رمز عبور بگذارید.

  • بازگشت به تنظیمات کارخانه ای: با انتخاب دکمه Reset لامپ را به تنظیمات کارخانه ای باز خواهید گرداند. برای این کار در پاسخ به پیغام نشان داده شده گزینه Ok را انتخاب کنید یا اگر منصرف شدید No را فشار دهید.

  • به روز رسانی firmware
  • تغییر نام دستگاه: برای تغییر نام دستگاه کافی است نام جدید را در فیلد مورد نظر وارد کنید.

  • تغییر Password: اگر دوست داشته باشید هیچ کس به جز شما به تنظیمات دستگاه هوشمند دسترسی نداشته باشد می توانید آن را با رمز عبور محافظت کنید.این رمز عبور تنها برای کاربرد محلی یا Local قابل استفاده است.

برای تغییر رمز عبور باید ابتدا رمز عبور فعلی را در فیلد اول و رمز عبور جدید را در فیلد دوم وارد کنید.

اگر تا کنون رمز عبوری روی دستگاه هوشمند قرار نداده‌اید باید برای فیلد اول عبارت admin را وارد نمایید که به صورت پیش‌فرض برای تمام دستگاه‌ها تنظیم شده است.

اعمال تغییرات به تمام دستگاه ها

برای اعمال هر یک از تغییرات رنگ و شدت به صورت همزمان به تمام لامپ ها می توانید در منو پایینی وضعیت را بر روی All قرار داده، تنظیمات مورد نظر را اعمال کنید.

ذخیره کردن تنظیمات و افزودن به علاقه مندی ها

اگر پس از تنظیم ترکیب رنگ و شدت نور مورد علاقه خود بخواهید برای همیشه به عنوان یکی از گزینه ها از آن استفاده کنید، می توانید این ترکیب را ذخیره کنید.

این کار با رسیدن به ترکیب مورد نظر در هر یک از سربرگ های Wheel، Kelvin یا RGB قابل انجام است.

برای ذخیره کردن تنظیمات کافی است دکمه افزودن به علاقه مندی ها را فشار دهید.

اگر برای اولین بار قصد ذخیره تنظیمات را داشته باشید با پیغام خالی بودن لیست علاقه مندی ها مواجه خواهید شد. برای ذخیره اولین ترکیب دکمه افزودن را فشار دهید.

اکنون ترکیب مورد نظر به لیست افزوده شده و به صورت یک نماد نشان داده می شود.

برای حذف تنظیمات ذخیره شده دکمه حذف را فشار دهید. با این کار یک علامت سطل زباله روی تمام رنگ‌های ذخیره شده نشان داده می شود. اکنون با فشار دادن نماد سطل زباله روی هر یک از رنگ‌ها آن را حذف خواهید کرد. 

تنظیم تایمر

این ویژگی به زودی به اپلیکیشن افزوده خواهد شد.

تنظیم رنگ از روی تصاویر

اگر هیچ یک از 16 میلیون رنگ قابل انتخاب در تنظیمات را دقیقا رنگ مورد نظر خود نمی دانید، نگران نباشید چون می توانید رنگ مورد نظر خود را از هر تصویری انتخاب کنید.

مثلا اگر تصویر یک غروب زیبای پاییزی را دوست دارید می توانید اتاق خود را به همین رنگ در آورید.

کافی است علامت دوربین را فشار دهید تا با دو گزینه انتخاب از گالری یا تصویر برداری با دوربین مواجه شوید.

پس یا با دوربین گوشی موبایل خود از آن غروب زیبا عکس بگیرید یا عکس مورد نظر را از گالری انتخاب کنید.

با انتخاب هر یک از گزینه ها باید ابتدا دسترسی های لازمه را به اپلیکیشن بدهید.

پس از باز شدن دوربین از محدوده دلخواه عکس برداری کنید. در نهایت رنگ مورد نظر را از هر یک از بخش های تصویر انتخاب کرده و اعمال کنید. برای انتخاب ریز ترین جزییات رنگ می‌توانید از زوم تصویر استفاده نمایید.

کلود و سرویس ابری

در این بخش به بررسی Cloud یا امکانات فضای ابری اپلیکیشن می پردازیم که برای سادگی کار از این به بعد آن را کلود می نامیم.

افزایش ایمنی، امکان کنترل دستگاه های هوشمند به صورت غیر محلی و از راه دور، تحلیل داده های ذخیره شده دستگاه ها برای تحلیل و ارایه خدمات متنوع مفید و در نهایت به اشتراک گذاری اطلاعات دستگاه ها و شیوه کنترل آن ها از مزایای کلود هستند که در ادامه به صورت کامل توضیح داده می شوند.

بخش Add Account

ثبت نام یا رجیستری لازمه تعامل با سرور های کلود است پس پیش از هر چیز به این موضوع می پردازیم.

با افزودن حساب کاربری به اپلیکیشن می توانید اعلان های مهمی که از طرف نیلیگو صادر می شود را دریافت کنید. به این ترتیب همواره از تخفیف ها یا اخبار مهم باخبر خواهید بود.

به یاد داشته باشید این ویژگی تاثیر اندکی بر افزایش میزان مصرف باتری موبایل یا تبلت خواهد داشت. در صورت عدم نیاز به اتصال گوشی به کلود کافی است روی عکس پروفایل در بالای منوی کشویی کلیک کرده و در صفحه بعد سوییچ اکانت را در حالت غیر فعال یا Disconnect قرار دهید.

به این ترتیب اعلان ها از سرور به گوشی شما ارسال نخواهد شد اما کماکان قادر به کنترل دستگاه ها از راه دور خواهید بود.

برای ثبت نام ابتدا از منوی کشویی و زیر عنوان Cloud گزینه Add Account را انتخاب کنید.

این کار از دو شیوه ارسال SMS یا حساب کاربری گوگل قابل انجام است.

پس از ثبت نام نماد حضور شما در اپلیکیشن در بالای منوی کشویی نمایش داده خواهد شد. اگر از طریق اکانت گوگل ثبت نام کرده باشید، تصویر تعریف شده در اکانت گوگل نمایش داده می شود. بدیهی است که این ویژگی در حالت استفاده از SMS موجود نیست. 

ثبت نام از طریق SMS

گزینه SMS را فشار دهید. دسترسی لازم را به اپلیکیشن داده سپس شماره موبایل خود را در کادر وارد نمایید.

به یاد داشته باشید برای وارد کردن شماره موبایل نیازی به وارد کردن صفر ابتدایی ندارید.

کد پیش شماره به صورت پیش فرض برای ایران تنظیم شده و اگر قصد استفاده از شماره موبایل کشور دیگری دارید باید آن را انتخاب کنید. برای این کار عبارت Iran را لمس کنید تا لیست تمام کشور ها باز شود.

در این لیست هم می توانید با اسکرول کردن به کشور مورد نظر برسید و هم آن را در قسمت بالایی در کنار علامت ذره بین جستجو کنید.

تعداد کاراکتر های لازمه برای شماره تلفن به صورت تعدادی ضربدر نشان داده شده و اگر کاراکتر هایی کمتر یا بیشتر از مقدار لازم وارد کنید با پیغام خطا مواجه خواهید شد.

در نهایت با زدن دکمه Send Phone Number کد لازم برای ثبت نام برای شماره وارد شده SMS می شود.

در صورتی که پس از 60 ثانیه کد را دریافت نکردید دکمه Resend را فشار دهید.

ثبت نام با حساب کاربری گوگل

در حال حاضر تنها می توان از حساب کاربری گوگل برای ثبت نام در اپلیکیشن نیلیگو استفاده کرد. به زودی امکان رجیستری با سایر اکانت ها نیز به امکانات اپلیکیشن افزوده خواهد شد.

برای ثبت نام با اکانت گوگل دکمه Google را لمس کرده و دسترسی لازم را برای اپلیکیشن تایید کنید. اکنون از بین اکانت های گوگل لیست شده که در حقیقت در آن ها log in هستید اکانت مورد نظر را انتخاب کنید.

اگر تا کنون حساب کاربری گوگل خود را در موبایل یا تبلت وارد نکرده اید می توانید از طریق گزینه Use another account برای این کار اقدام کنید.

پس از چند ثانیه پیام موفقیت یا عدم موفقیت ثبت نام کاربر به شما نمایش داده خواهد شد.

فعال سازی کلود

اکنون نوبت به فعال سازی کلود رسیده که امکان کنترل دستگاه از راه دور را فراهم می کند.

گزینه Enable Cloud در منوی کشویی را لمس کنید تا روند کار آغاز شود.

اکنون لیست دستگاه های تنظیم شده در اپلیکیشن را می بینید. برای اتصال یک دستگاه به کلود کافی است کلید فعال سازی را لمس کنید.

به یاد داشته باشید اولین کسی که یک دستگاه را به سرور متصل می کند مالک آن دستگاه شناخته می شود. در صورتی که این مالک روی دستگاه یاد شده رمز عبور گذاشته باشد، سایر کاربران برای اتصال آن دستگاه به سرور یا قطع اتصال باید رمز عبور را در اخیتار داشته باشند. در حالتی که شما رمز عبور دستگاه را در اخیتار نداشته باشید یا در صورت در اختیار داشتن رمز عبور فرد دیگری این عملیات را قبل از شما انجام داده باشد، پیام عدم مالکیت شما بر دستگاه مورد نظر به شما هشدار داده می شود.

دستگاه به محض اتصال به سرور چشمک می زند و با پیغام اتصال موفق دستگاه به سرور مواجه می شوید.

طبیعی است برای قطع اتصال دستگاه از سرور باید سوییچ اتصال را به سمت دیگر هدایت کنید. پس از این کار هم با پیغام قطع موفقیت آمیز اتصال روبرو خواهید شد.

اعطای کنترل

با Access Control می توانید دیگران را در کنترل دستگاه های هوشمند شریک کنید. این کار می تواند از طریق وارد کردن شماره تماس یا ایمیل فرد مورد نظر انجام شود.

در صورتی که شماره تلفن یا ایمیل وارد شده در سرور ثبت نشده باشد پیغام خطایی به شما نمایش داده می شود. بنابراین فرد مورد نظر باید عملیات ثبت نام را انجام داده باشد.

شما می توانید هر دسترسی را با حدودی مشخص اعطا کنید. بنابراین کاربران دیگر می توانند یا تنها وضعیت دستگاه را مشاهده کنند یا علاوه بر این به کنترل آن هم بپردازند.

تهیه فایل های پشتیبان

با تهیه فایل های پشتیبان می توانید مطمئن باشید که هرگز تنظیمات انجام شده را از دست نخواهید داد. بنابراین با ریست کردن گوشی یا حتی تعویض آن می توانید آخرین تنظیمات اعمال شده را فراخوانی کنید.

همچنین با اشتراک گذاری تنظیماتی مانند فولدربندی یا گروه بندی دستگاه ها با سایر کاربران نیازی نیست آن ها نیز یک بار تنظیمات را از ابتدا انجام دهند.

برای این منظور از طریق منوی کشویی وارد قسمت Backup شوید.

پس از تهیه فایل پشتیبان یا بک آپ با پیغام موفقیت آمیز بودن آن مواجه خواهید شد.

برای فراخوانی تنظیمات هم از دکمه مربوطه با عبارت Restore استفاده کنید. آخرین تنظیمات ذخیره شده بر روی کلود دوباره اعمال می شود و موفقیت آمیز بودن عملیات هم به صورت پیغام نمایش داده خواهد شد.

برای به اشتراک گذاشتن تنظیمات دکمه Share را فشار دهید. با این کار یک کد صادر می شود که باید آن را در گوشی کاربر دیگری که قصد به اشتراک گذاری با وی را دارید وارد شود.

برای این کار کافی است دکمه Receive را در گوشی مقصد فشار داده و کد را وارد کنید.

گزارش گیری

شما می توانید گزارش عملکرد دستگاه های متصل به سرور را مشاهده کنید. تاریخچه عملیات تمام کاربران در این گزارش در دسترس است.

به یاد داشته باشید هر کسی تنها به گزارش عملکرد دستگاه های تحت مالکیت خود دسترسی دارد.

از طریق منو به گزینه Server Report وارد شوید.

اپلیکیشن با این کار به شما یک کد خواهد داد. این کد را برای گوشی موبایل فرد مورد نظر برای اعطای کنترل ارسال کنید تا در موبایل خود وارد کند.

اکنون کافی است فرد مورد نظر دکمه Receive را در اپلیکیشن فشار داده و کد دریافتی را وارد نماید. این تمام کاری بود که باید برای اعطای کنترل انجام می شد.

سرویس رایانش ابری نیلیگو
راه اندازی پریزم جدید
فهرست