اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا شبکه ای از اشياء فیزیکی است که اين اشیا با سيستمهای الکترونیکي، نرم افزاری و اتصالات به شبکه ترکيب شده بنابراين، این اشیا قادر به جمع آوری و تبادل اطلاعات با يکديگر خواهند بود.

اینترنت اشیا این اجازه را می دهد که اشیاء حس شوند و از راه دور در سراسر زیرساختهای شبکه موجود کنترل شوند همچنين فرصتي را برای یکپارچه سازی مستقیم تر بین دنیای فیزیکی و سیستمهای مبتنی بر پردازنده مهيا ميکند، و در نتیجه اين بهبود، بهره وری، دقت و سود اقتصادی حاصل می شود.

اشياء در اینترنت اشیا، می تواند به طیف گسترده ای از دستگاهها اطلاق گردد مانند سيستم مانيتورينگ قلب ایمپلنت، ترانسپوندرهای زیستی، چيپهای نصب شده بر روی حیوانات مزرعه، خودرو، سنسورها، دستگاههای تجزیه و تحلیل و همچنين اشیا بکار گرفته شده در انواع ساختمان.

این دستگاه ها اطلاعات مفید را با کمک فناوری های مختلف موجود جمع آوری میکند و در اختیار Cloud ها قرار میدهند، بدین ترتیب گردش اطلاعات بین دستگاههای دیگر (اشیا دیگر) ايجاد میشود.

اگر بخواهیم کاملتر اینترنت اشیا را بشناسیم باید به خصوصیت مهم آن که ارتباط بین اشیا میباشد اشاره کنیم. ارتباط بین اشیا را M2M یا ارتباط ماشین به ماشین مینامند. در حقیقت کنترل/مانیتورینگ اشیا توسط گوشی موبایل یا کامپیوتر از طریق اینترنت، یکی از سرویسهای M2M میباشد.

سرویسهای یکپارچگی یا Integration نیز یکی از الزامات اینترنت اشیا میباشد. فرآیندهای بین اشیا یا Business Rule و نحوه عملکرد اشیا، منحصرا و همچنین بصورت دسته جمعی، در این سرویس مشخص میگردد. در حقیقت این سرویس، توسعه اشیا را بصورت نرم افزاری بعهده دارد.

هوش مصنوعی نیز یکی دیگر از بخشهای مهم اینترنت اشیا میباشد که در آینده بسرعت رشد خواهد کرد. اطلاعات ذخیره شده اشیا در Cloud ها، میتواند برای این مهم مورد استفاده قرار گیرد.

  • براساس تعاریف اینترنت اشیا در زمينه های زير مورد استفاده قرار می گیرد

  • اینترنت اشیا در شهر
  • اینترنت اشیا در ساختمان
  • اینترنت اشیا در سایل نقلیه
  • اینترنت اشیا در پوشیدنی ها
  • اینترنت اشیا در بهداشت

تاريخچه اينترنت اشياء

 مفهوم اینترنت اشیا که برای اولین باردر سال  1999 توسط مرکز Auto-ID دانشگاه MIT محبوب  شد، شناسایی فرکانس رادیویی (RFID) به عنوان یک پیش نیاز برای اینترنت اشیا در این مرحله انتخاب شد. اگر تمام اشیاء و مردم در زندگی روزمره به شناسه ها (IDs) مجهز می شدند، کامپیوترها می توانستند که آنها را فهرست و مدیریت کنند. در کنار استفاده از RFID، برچسب زدن یا تگ کردن اشیا،  ميتوان فنآوریهای ديگری نظير بارکد، کد QR، بلوتوث و watermarking نيز استفاده کرد. امروزه برای هر شی از یک کد یکتا بنام UUID استفاده میشود.

ويکيپديا نيز  اينچنين ميگويد

اينترنت اشياء شبکه ای از اشياء دستگاهها، خودروها، ساختمانها و آيتمهای ديگر است که با الکترونيک و نرم افزار و سنسورها مخلوط شده و اين ارتباطات شبکه اي توانائي جمع آوری اطلاعات اشياء و تبادل اطلاعات آنها با يکديگر را ميدهد
IoT اين امکان را ميدهد تا اشياء در اختيار باشند و بتوان از راه دور توسط يک شبکه ساخت یافته آنها را کنترل کرد همچنين فرصتهای جديدي ايجاد ميگردد تا بتوان ارتباط اشياء فيزيکي را توسط سيستمهای کامپيوتری با هم برقرار کرد و نتيجه ارتقاء بازدهي، دقت و منافع اقتصادي خواهد بود.
وقتي سيستمهای IoT با سنسورها و عمگرها تکميل شود يک مدلي از تکنولوژی ايجاد ميشود که توانمندی آن بسيار فراگيرتر از سيستمهای سايبری فعلي ميباشد که در برگيرنده تکنولوژيهاي همچون ساختمانهای هوشمند، شهرهای هوشمند و غيره ميشود. هر شي توسط يک شماره و سيستمهای کامپيوتری منحصر بفرد ميشود ولي ميتواند با سيستمهای اينترنت فعلي تعامل داشته باشه

همچنین  IBM اینترنت اشیا را اينگونه معنا کرده است

اینترنت اشیا شبکه ای از اشیا فیزیکی است که فن آوری های سنسورها و شبکه ها در آن جاسازی شده است به منظور برقراری ارتباطات شبکه و تعامل با وضعيت درونی خود شيء يا محیط خارجی آن. مجموعه ای از اشیایی که مستقل عمل می کنند اما ارتباطات بین آنها عملکرد و سرويس دهي آنها را ارتقا ميدهد.

Prism API مستندات
استانداردها
فهرست