اینترنت اشیا صنعتی (Industrial Internet of Things)

” اینترنت اشیا صنعتی ” در واقع از زیرمجموعه های “اینترنت اشیا” محسوب می شود. در کل، مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت، کنترل و مانیتور کنید. اینترنت اشیا فرصت هایی ایجاد می کند برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر، سیستم هایی مانند؛ خودروهای هوشمند، لوازم خانگی های هوشمند و همچنین خانه های هوشمند که این روزها در مباحث و مجالس مختلفی به آن ها اشاره می شود و لازم است که بدانید همه این دستگاه ها در زیر مجموعه اینترنت اشیا قرار می گیرند. اینترنت اشیا می تواند داده ها را جمع آوری کرده و آنها را به اشترام بگذارد. این داده های جمع آوری شده به یک مرکز داده ابری ارسال می شوند و سپس با دیگر کاربرها، به اشتراک گذاشته می شوند. اینترنت اشیا سبب افزایش اتوماسیون و خودکارسازی در خانه ها، مدارس، محل کار، صنایع و . . .  خواهد شد.

نمایی از نمونه اینترنت اشیاء صنعتی اجرا شده توسط نیلیگو

به کابرد اینترنت اشیا در صنعت، “اینترنت اشیا صنعتی” می گویند که از آن با IIoT یا Industry 4.0 نیز یاد می شود. اینترنت اشیا صنعتی انقلابی را در تولید با فراهم آوردن امکان دستیابی به مقادیر بسیار بیشتری از داده ها، با سرعتی بسیار بالاتر و بهره وری بیشتر فراهم می کند. تعدادی از شرکت های نوآور شروع به اجرا و پیاده سازی اینترنت اشیا صنعتی با استفاده از دستگاه های هوشمند متصل به هم، در کارخانه های خود کرده اند.

ساختار اینترنت اشیا صنعتی نیلیگو

در ساختار ایجاد شده توسط نیلیگو، شما می توانید به اشیاء درون کارخانه مستقیما و بر روی شبکه داخلی کارخانه دسترسی داشته باشید. این نوع طراحی، برای حفظ امنیت و پایداری کار لازم و ضروری میباشد. کلیه اطلاعات تولید شده توسط دستگاهها، در صورت داشتن شبکه اینترنت، توسط پروتکل MQTT و بر روی بستر SSL به کلود ارسال میگردد تا برای ارائه سرویسهای بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

مدیریت دسترسی اطلاعات اشیاء، توسط مالک دستگاه تعیین میگردد، بنابراین دسترسی افراد غیر مجاز به اطلاعات امکانپذیر نمیباشد. این ساختار می تواند داده ها را دریافت و با سیستم Integration تبادل کند تا بدین طریق بتوان راهکار هایی جهت استفاده و بهره وری بهتر از سیستم را در اختیار مشتریان قرار داد.

مزایی اینترنت اشیا صنعتی چیست؟

اینترنت اشیا صنعتی نیلیگو، می تواند به طور قابل توجهی بهبود اتصال، بهره وری، مقیاس پذیری، صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در هزینه و همچنین ارتقاء امنیت را برای سازمان های صنعتی در پی داشته باشد. امروزه شرکت ها از اینترنت اشیا صنعتی از طریق راه هایی همچون صرفه جویی در هزینه ها، افزایش ایمنی و سایر کارایی های عملیاتی، بهره می برند. شبکه های اینترنت اشیا صنعتی که تجهیزات هوشمند را به یکدیگر متصل کرده اند، باعث می شود تا داده ها بین تمامی بخش ها از جمله افراد، کارخانه و … تبادل شود. مدیران بخش های صنعتی می توانند به کمک اینترنت اشیا صنعتی بر چگونگی انجام و پیشرفت فعالیت های صنعت شان نظارت داشته باشند. بدین طریق آنها می توانند تصمیمات لازم را جهت پیشرفت، اتخاذ نمایند.

لیست محصولات
راه اندازی در iOS
فهرست