در این بخش به بررسی Cloud یا امکانات فضای ابری می پردازیم که برای سادگی کار از این به بعد آن را کلود می نامیم.
افزایش ایمنی، امکان کنترل دستگاه های هوشمند به صورت غیر محلی و از راه دور، تحلیل داده های ذخیره شده دستگاه ها برای تحلیل و ارایه خدمات متنوع مفیدتر و در نهایت به اشتراک گذاری اطلاعات دستگاه ها و شیوه کنترل آنها، بخشی از مزایای کلود هستند که در ادامه به صورت کامل توضیح داده می شوند.

بخش Add Account


ثبت نام یا رجیستری لازمه تعامل با سرور های کلود است. در حقیقت به علت آنکه هر دستگاه باید مالک مشخصی داشته باشد، بنابراین باید افراد در کلود ثبت نام و شناخته شوند. پس قبل از هر چیز به این موضوع می پردازیم.
با افزودن حساب کاربری به اپلیکیشن می توانید اعلان های مهمی که از طرف نیلیگو صادر می شود را نیز دریافت کنید. به این ترتیب همواره از تخفیف ها یا اخبار مهم باخبر خواهید بود.
در صورت عدم نیاز به اتصال گوشی به کلود کافی است روی عکس پروفایل در بالای منوی کشویی کلیک کرده و در صفحه بعد سوییچ اکانت را در حالت غیر فعال یا Disconnect قرار دهید.
به این ترتیب اعلان ها از سرور به گوشی شما ارسال نخواهد شد اما کماکان قادر به کنترل دستگاه ها از راه دور خواهید بود.
برای ثبت نام ابتدا از منوی کشویی و زیر عنوان Cloud گزینه Add Account را انتخاب کنید.
این کار از دو شیوه ارسال SMS یا حساب کاربری گوگل قابل انجام است و توسط این روشها در حقیقت شما احراز هویت خواهید شد.
پس از ثبت نام نماد حضور شما در اپلیکیشن در بالای منوی کشویی نمایش داده خواهد شد. اگر از طریق اکانت گوگل ثبت نام کرده باشید، تصویر تعریف شده در اکانت گوگل نمایش داده می شود. بدیهی است که این ویژگی در حالت استفاده از SMS موجود نیست.

ثبت نام از طریق SMS


گزینه SMS را انتخاب کنید. دسترسی لازم را به اپلیکیشن داده سپس شماره موبایل خود را در کادر وارد نمایید.
به یاد داشته باشید برای وارد کردن شماره موبایل نیازی به وارد کردن صفر ابتدایی ندارید.
کد پیش شماره به صورت پیش فرض برای ایران تنظیم شده و اگر قصد استفاده از شماره موبایل کشور دیگری دارید باید آن را انتخاب کنید. برای این کار عبارت Iran را لمس کنید تا لیست تمام کشور ها باز شود.
در این لیست هم می توانید با اسکرول کردن به کشور مورد نظر برسید و هم آن را در قسمت بالایی در کنار علامت ذره بین جستجو کنید.
تعداد کاراکتر های لازمه برای شماره تلفن به صورت تعدادی ضربدر نشان داده شده و اگر کاراکتر هایی کمتر یا بیشتر از مقدار لازم وارد کنید با پیغام خطا مواجه خواهید شد.
در نهایت با زدن دکمه Send Phone Number کد لازم برای ثبت نام برای شماره وارد شده SMS می شود.
در صورتی که پس از 60 ثانیه کد را دریافت نکردید دکمه Resend را فشار دهید.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر شما دریافت پیامکهای تبلیغاتی را کنسل کرده باشبد، ممکن است، پیامکی از سیستم دریافت نکنید.

ثبت نام با حساب کاربری گوگل


در حال حاضر تنها می توان از حساب کاربری گوگل برای ثبت نام در اپلیکیشن نیلیگو استفاده کرد. به زودی امکان رجیستری با اکانت سایر سایتهای معتبر نیز به امکانات اپلیکیشن افزوده خواهد شد.
برای ثبت نام با اکانت گوگل دکمه Google را لمس کرده و دسترسی لازم را برای اپلیکیشن تایید کنید. اکنون از بین اکانت های گوگل لیست شده که در حقیقت در آن ها log in هستید اکانت مورد نظر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اپلیکیشن احراز هویت شما را از سایت گوگل میپرسد و در حقیقت گوگل این روش را بگونه ای طراحی کرده است که اپلیکیشن دسترسی به اکانت شما ندارد.
اگر تا کنون حساب کاربری گوگل خود را در موبایل یا تبلت وارد نکرده اید می توانید از طریق گزینه Use another account برای این کار اقدام کنید.
پس از چند ثانیه پیام موفقیت یا عدم موفقیت ثبت نام کاربر به شما نمایش داده خواهد شد.

فعال سازی کلود


اکنون نوبت به فعال سازی کلود رسیده که امکان کنترل دستگاه از راه دور را فراهم می کند. امکان ارتباط دستگاهها با یکدیگر و نیز امکان ارتباط با سیستم Integration را مهیا میکند.
گزینه Enable Cloud در منوی کشویی را لمس کنید تا روند کار آغاز شود.
اکنون لیست دستگاه های تنظیم شده در اپلیکیشن را می بینید. برای اتصال یک دستگاه به کلود کافی است کلید فعال سازی را لمس کنید.
به یاد داشته باشید کسی که یک دستگاه را به سرور متصل می کند مالک آن دستگاه شناخته می شود. در صورتی که این مالک روی دستگاه یاد شده رمز عبور گذاشته باشد، سایر کاربران برای اتصال آن دستگاه به سرور یا قطع اتصال باید رمز عبور را در اختیار داشته باشند. در حالتی که شما رمز عبور دستگاه را در اختیار نداشته باشید یا در صورت در اختیار داشتن رمز عبور فرد دیگری این عملیات را قبل از شما انجام داده باشد، پیام عدم مالکیت شما بر دستگاه مورد نظر به شما هشدار داده می شود.
دستگاه به محض اتصال به سرور چشمک می زند و با پیغام اتصال موفق دستگاه به سرور مواجه می شوید.
طبیعی است برای قطع اتصال دستگاه از سرور باید سوییچ اتصال را به سمت دیگر هدایت کنید. پس از این کار هم با پیغام قطع موفقیت آمیز اتصال روبرو خواهید شد.

اعطای کنترل


با Access Control می توانید دیگران را در کنترل و دسترسی به دستگاه های هوشمند شریک کنید. این کار می تواند از طریق وارد کردن شماره تماس یا ایمیل فرد مورد نظر انجام شود.
در صورتی که شماره تلفن یا ایمیل وارد شده در سرور ثبت نشده باشد پیغام خطایی به شما نمایش داده می شود. بنابراین فرد مورد نظر باید عملیات ثبت نام را انجام داده باشد.
شما می توانید هر دسترسی را با حدودی مشخص اعطا کنید. بنابراین کاربران دیگر می توانند یا تنها وضعیت دستگاه را مشاهده کنند یا علاوه بر این به کنترل آن هم بپردازند.

تهیه فایل های پشتیبان


با تهیه فایل های پشتیبان می توانید مطمئن باشید که هرگز تنظیمات انجام شده را از دست نخواهید داد. بنابراین با ریست کردن گوشی یا حتی تعویض آن می توانید آخرین تنظیمات اعمال شده را فراخوانی کنید.
همچنین با اشتراک گذاری تنظیماتی مانند فولدربندی یا گروه بندی دستگاه ها با سایر کاربران نیازی نیست آن ها نیز یک بار تنظیمات را از ابتدا انجام دهند.
برای این منظور از طریق منوی کشویی وارد قسمت Backup شوید.
پس از تهیه فایل پشتیبان یا بک آپ با پیغام موفقیت آمیز بودن آن مواجه خواهید شد.
برای فراخوانی تنظیمات هم از دکمه مربوطه با عبارت Restore استفاده کنید. آخرین تنظیمات ذخیره شده بر روی کلود دوباره اعمال می شود و موفقیت آمیز بودن عملیات هم به صورت پیغام نمایش داده خواهد شد.
برای به اشتراک گذاشتن تنظیمات دکمه Share را فشار دهید. با این کار یک کد صادر می شود که باید آن را در گوشی کاربر دیگری که قصد به اشتراک گذاری با وی را دارید وارد شود.
برای این کار کافی است دکمه Receive را در گوشی مقصد فشار داده و کد را وارد کنید.

گزارش گیری


شما می توانید گزارش عملکرد دستگاه های متصل به سرور را مشاهده کنید. تاریخچه عملیات تمام کاربران در این گزارش در دسترس است.
به یاد داشته باشید هر کسی تنها به گزارش عملکرد دستگاه های تحت مالکیت خود دسترسی دارد.
از طریق منو به گزینه Server Report وارد شوید.
اپلیکیشن با این کار به شما یک کد خواهد داد. این کد را برای گوشی موبایل فرد مورد نظر برای اعطای کنترل ارسال کنید تا در موبایل خود وارد کند.
اکنون کافی است فرد مورد نظر دکمه Receive را در اپلیکیشن فشار داده و کد دریافتی را وارد نماید. این تمام کاری بود که باید برای اعطای کنترل انجام می شد.

راه اندازی در iOS
راه-اندازی در اندروید
فهرست